С почерка на един от най-талантливите
Жоел Дикер нашумя с излязлата преди 12 години „Истината за случая „Хари Куебърт“. И в най-новата си книга обаче остава верен на своя стил. Седма поред, „Диво животно“ предлага напрегнати моменти и интрига, която не пуска читателското внимание до самия край.
Напрегнатият роман има на прицел обир в Женева, но чрез това престъпление авторът само задейства дяволски механизъм, който обхваща всички действащи лица. Юристка, банкер, полицай… героите на писателя се оказват оплетени в една обща мрежа, но никой от тях не е само това, за което се представя.
Според критиката една от силните страни на писателя е умението му да използва архетипни образи – по този начин читателят веднага се потапя в действието и е силно заинтригуван от сюжета. Същото наблюдаваме и в „Диво животно“, в която всичко се върти покрай две семейства – крайно различни в начина си на живот. Стъпка по стъпка, действащите лица ни приближават към обира в бижутерията, която се явява централно събитие в романа.
Дикер съставя романа си като пъзел, неравномерно, но прецизно. Маските падат една след друга, а тайните излизат наяве. Единственото, което разочарова, е това, че нашата представа за финала, се е оказала неправилна. И тази книга е точка в полза на Дикер.
„Исках да разкажа много простичка история – казва писателят за книгата си. – Влизаме, извършваме грабеж, тръгваме си, понеже напрежението е другаде, навсякъде покрай тези няколко интензивни минути.”