Начало / Критика / „Пазачът“ – чувството, че си прочел хубава книга

„Пазачът“ – чувството, че си прочел хубава книга

За първи път у нас се появява нещо от Рон Раш

Ron

„Пазачът“ е от книгите, които разлистваш първо с любопитство, изчиташ пасаж или два, а умът ти вече търси асоциации с други прочетени истории. Казваш си: „Какво пък, Корейската война – книгата няма да е лоша“… но след няколко страници сюжетът рязко завива и ти вече държиш здраво в ръце „Пазачът“ –  в превод на Надежда Розова,  а историята бавно покълва в теб.

Бавно“ в случая е ключова дума, защото обратно на високоскоростните трилъри, с които посвикнахме, 70-годишният американски писател търси съвсем други рефлекси от страна на читателите си. Може би е придобил това умение покрай стиховете, които пише, но по един чудесен начин той оставя време сюжетът да се уталожи така в мислите ни, че и ние като героя му Блекбърн да започнем да отсяваме незначителните неща, подробностите в пейзажа.

Младият мъж е преживял детски паралич и не може да се надява на кой знае какво в живота си… с други думи, изтеглил е късата клечка, но пък притежава и сила, и морал, които се превръщат в най-важните неща по страниците на „Пазачът“.

Рон Раш ни поднася всъщност любовна история, почти класическа – Джейкъб и Наоми се обичат, макар и в една враждебна среда, създавана най-вече от неговите родители. И когато те сключват брак, а тя забременява, сякаш мостовете към семейството му са изгорени. А после идва и повиквателната за Корея…

И точно тук, някак от втора линия, изплува образът на пазача на местното гробище Блекбърн. Умее простички неща – да работи всеотдайно, да е верен приятел… да търси истината. По-трудното е да убеди общността, в която живее, че те са важни.

Роденият в Южна Каролина писател подрежда по един чудесен начин действието, като вплита моралната дилема в достатъчно динамични събития, създава по страниците и едно голямо предателство, като на всичко отгоре ловко подвежда читателя и му дава усещането, че вече знае всичко за сюжета, но след още някоя и друга страница се оказва, че това далеч не е така. Затова и книгата се чете лакомо, на един дъх, като накрая в теб остава прекрасното чувство, че красотата се крие винаги на неочаквани места. А романът е точка в полза на доброто писане и любовта.

ronrash13

Рон Раш е причисляван към много добрите съвременни американски автори – сред наградите, които притежава, са и две отличия „О. Хенри“ за своето майсторство при създаване на разкази

Текст Красимир Проданов
Снимка: wcu.edu

Прочетете още

p0b36953

„Милениум“ на 20 – поредицата продължава

Книгите от нея се превърнаха в легенда В началото бе… Стиг Ларшон, последва го Давид …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...