„Когато четем, си обогатяваме речника“, смята тя
Йоана Делчева стана Читател на годината в Библиотека „Родина“ – Стара Загора. Със своите 232 прочетени книги тя изпревари с повече от 20 заглавия втория в подреждането – Денка Тенева. Фактът, че е на 10 пък привлече още повече вниманието към малката Йоана. Класацията бе публикувана от самата библиотека, а пък ние помолихме за среща с детето, което демонстрира и на много възрастни какво е да си запален читател. Защото вярвате или не, това също са думи на 10-годишната Йоана:
„Ние можем да разсъждаваме върху прочетеното и да се поучаваме от постъпките на героите. Книгите увеличават познания ни!“
– Здравей, Йоана, поздравления за твоя успех! Как се чувстваш като Читател на годината в Библиотека „Родина“ – Стара Загора?
– Много добре. Досега не ми се е случвало да бъда Читател на годината. Има много деца, които са записани в Детския отдел и ето, че аз съм избрана. Започнах да идвам в библиотеката на 4-5-годишна възраст. Брат ми вече беше записан тук и още е редовен читател. Покрай него и аз започнах да вземам книги и така се увлякох.
– Любопитно ни е дали си водиш читателски дневник и изобщо, как преброи прочетените през 2023 г. книги?
– Аз си водя читателски дневник, откакто завърших 3. клас – от миналото лято. В него си записвах по-интересните книги. Не съм водила точна бройка. Каква е тя, ми казаха библиотекарите. Като участник в Лятната програма на Библиотека „Родина“, исках да спечеля номинацията за най-активен читател. Така, че това също повлия на бройката книги, които прочетох.
– 232 книги е много сериозно постижение – това означава, че си отделяла по 38 часа на книга… като тук влизат и нощите. Каква е тайната, как успя да прочетеш толкова книги?
– Не мога да кажа, че съм имала безсънни нощи, излизала съм и с приятели навън. Но обичам да чета, книгите ме увличат, концентрирам се и чета бързо. Когато се почувствам уморена, сменям обстановката, което ме освежава, и довършвам започнатата книга.
– А можеш ли да изброиш няколко заглавия – на тези книги, които ти харесаха най-много?
– Ето ги:
- „Дневникът на един Дрьндьо. В дълбоки води”, Джеф Кини;
- „Магическата аптека – книга 1; Една тайна витае във въздуха”, Анна Руе;
- „Пърси Джаксън и боговете на Олимп, Кн.5: Последният олимпиец”, Рик Риьрдън;
- „Шерлок Холмс: Синият карбункул”, Артър Конан Дойл;
- „Шаро Холмс и случаят с откраднатите кралски бижута”, Тим Колинс.
– Спомняш ли си коя беше първата книга, която прочете самостоятелно? И на колко години бе самата ти тогава?
– „Барбароните спасяват животните” от Анет Тизон и бях на 6.
– Представяш ли си да си прочела всички книги в Детския отдел на Библиотека „Родина“ в Стара Загора… Какво ще правиш тогава?
– Предполагам, че дотогава вече ще съм пораснала и ще мога да отида в Централната библиотека да чета от книгите там.
„Обичам да чета, книгите ме увличат, концентрирам се и чета бързо…“
– Мислиш ли, че прочетените книги може да са полезни в живота? И с какво?
– Да. Когато четем книга, си обогатяваме речника. Научаваме значението на стари, диалектни думи и как да ги ползваме. В книгите четем за различни ситуации, в които попадат героите. Ние можем да разсъждаваме върху прочетеното и да се поучаваме от постъпките на героите. Книгите увеличават познания ни.
– Сигурно имаш и други хобита и интереси – разкажи ни нещо за себе си!
– Обичам животните. Най-любими са ми зайчетата – имаме на село. Спортувам плуване. То ме разпуска след училище. Усвоила съм кроул, гръб, бътерфлай и бруст. Имаме за домашни любимци декоративни рибки. Приятно и успокояващо е да се грижа за тях.
– От сърце благодарим – и ти желаем здраве, много успехи и разбира се, хубави книги!
– Много благодаря!