Начало / Свят / Александрийската библиотека – чудото продължава

Александрийската библиотека – чудото продължава

Тя е сред най-значимите за всички векове

SAMSUNG CSC

Създадена е през 3-ти век преди новата ера – от ученика на Аристотел Деметрий Фалерски. Днес учените предполагат, че е съхранявала около 700 хил. свитъка, което я превръща и в най-голямата в античния свят. При това става дума за огромен по мащабите си център за писменост и образованиe. Унищожава я пожар, а после е и разрушена. За причините се спори до днес.

Стремежът тя да бъде възстановена води до уникален конкурс към края на 80-те, зад който застава и ЮНЕСКО. Печели го скандинавското архитектурно студио Snøhetta, известно и дотогава с проектите си. Резултатът от тяхната работа им носи много аплодисменти, както и световната награда за архитектура.

Така се ражда една от най-знаковите сгради на нашето време – новата Библиотека Александрина. Огромната фасада от гранит е украсена с букви от общо 120 световни азбуки. Това се превръща и в знак, че различията отпадат, щом пристъпите през прага на библиотеката. Тук едно-единствено нещо има смисъл и значение – и това е образованието.

Архивът обаче е организиран на три езика – това са арабски, френски и английски. Книгите на френски са всъщност дарение от Националната библиотека на Франция, като благодарение на тях Александрина е шестото по големина франкофонско учреждение в света.

Най-голяма забележителност на библиотеката е централната читалня – тя се разпростира на площ от 20 хил. кв. м и изглежда безкрайна. Това е ефектът и от стъкления покрив, който премахва всякакви ограничения. В залата се побират около 2000 души, като всички те вършат работата си в абсолютна тишина.

Библиотеката е създадена за осем милиона книги – обяснява местният екскурзовод Фатима. – Има специализирани раздели за деца и възрастни, за хора със зрителни нарушения, а също и отдел с карти.“ Важна част от целия комплекс обаче е и музеят на писмеността и старите книги, като египетската атмосфера си личи в него по отделението със саркофази, антични мозайки и статуи.

Съвременните технологии са използвани достатъчно добре – благодарение на тях може да разгледате някой саркофаг отвътре или да хвърлите поглед отблизо на… мумия. Най-интересният експонат в музея обаче е в отделението за писмеността – става дума за парче хартия с гръцката азбука, за което се смята, че е оцеляло от пожара в древната Александрийска библиотека. Всъщност това е копие, защото оригиналът е изложен във Виена. Египетските власти отдавна полагат усилия за връщането му на неговото първоначално място.

Библиотеката е създадена за 8 млн. книги. Най-впечатляваща е централната читалня за 2000 души

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Библиотека Александрина обаче има и критици… Мнозина смятат, че тя е твърде скъп проект, който е голям залък за затруднената египетска държава. На всичко отгоре луксозната сграда е в пълно противоречие с относително бедния район – още първата среща с прекалено амбициозните продавачи на сувенири или упорити просяци напомня за това.

Друга критика касае самия бюджет – строежът на библиотеката всъщност струва повече, отколкото книжния ѝ фонд. При отварянето на учреждението огромното хранилище за 8 млн. книги е почти празно. Към първоначалните половин милион библиотечни единици се добавят още толкова благодарение на френската държава. Предполага се, че ще са необходими десетки години, за да се изпълни цялото хранилище.

И така обаче библиотеката заприличва на огромен староегипетски храм на фона на залязващото край Нил слънце. Ефектът подсилва водната площ от едната страна на впечатляващата сграда. И макар че епохата е друга, пък и оригиналът отдавна не съществува, и така Александрина може да удиви всекиго, за когото книгите и знанието са култ.

Снимки от „Уикипедия“, @Simo21411 и leopard.booklikes.com

Прочетете още

455351579_522572070334515367310505964083037_n

Стая на приказките отвори врати в българско читалище

Децата ще имат свое място за игри и четене Читалищната библиотека в Нови Пазар кани …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...