Книги описват миналото и красотата ѝ
3 март се превърна в ден за политически полемики – мненията дали това е празник, или не, са в двете крайности. Както всъщност свикнахме да се случва с всичко значително напоследък.
Но България е една – и пред красотата и историята ѝ просто свеждаме глава. Всеки от нас я усеща по различен начин, общото е, че е наша родина, сега и завинаги.
Вдъхновението да научим повече за нея – да я погледнем през чужди очи, ни помага и днес да разширим представата си за България. Именно книгите помагат това да се случи.
Ето няколко томчета, които съдържат и красотата, и миналото на нашата родина – четат се с усмивка и грейнали очи
Българите в историята и сега
Паралелът прави Живко Войников, който предлага своя труд в два тома „Заблуди и факти за древните българи“. Първата книга е посветена на теории за нашия произход, а втората – на изборите, които са правили предците ни.
„Заблуди и факти за древните българи“ е любопитна и с това, че нейният автор всъщност не е професионален историк. Той е лекар по образование, но миналото го привлича силно. Доказателство са книгите му за българо-сръбските отношения, за контактите ни с Унгария, за Източния въпрос.
57-годишният старозагорец ни връща в „Заблуди и факти за древните българи“ чак до Анонимния латински хронограф, където търси повече информация за прародителите ни. Приносът му в този род книги е, че той не следва само византийски учени, както обикновено изгражда тезите си нашата официална историография. Сведенията, които предлага, идват и от по-малко известни източници като Нартския епос.
Настоящият труд е замислен всъщност като петтомник, така че Живко Войников тепърва има с какво да ни изненада!
Отново назад във времето
„Розата на Балканите“ също се заравя в миналото ни – Иван Илчев обаче съставя така двата тома, носещи това заглавие, че да грабне погледите на любопитните читатели. При това тук говорим за историк от най-голям калибър – професорът е ректор на Софийския университет в продължение на два мандата, а заедно с това е и член-кореспондент на БАН повече от десетилетие.
Идеята за настоящата книга е от първите години на века – сам проф. Илчев признава, че се е родила след изчитане на всевъзможни теории за нас, българите. Казва, че е искал да създаде един уравновесен поглед към миналото ни, без добре познатите от последно време мании за величие. И заедно с това – интригуваща книга, която да се чете като роман.
Професорът тръгва от далечното ни минало, изрежда военните успехи от Средновековието, описва и периода „под сянката на султана“. Стига и до първите десетилетия на миналия век, които са като пъстър килим от събития в нашата държавност.
Красотата на родината
Ето такъв поглед ни липсваше към България – без задължително да е обременен от минало, факти, имена… Иван Панкев е пътешественик и фотограф, който на практика е обиколил света. Но… винаги му домъчнява за родината. Най-много обича планините – затова е логично, че и първата му книга е именно „Планините на България“.
Тя е красиво признание в любов към родината – съдържа 54 фотописа, както и много други снимки. Иван увлича и с написаното, и със сниманото – и успява да направи така, че сърцата на читателите да забият в ритъм с неговото!
Затова е и двойна радостта, че приключението продължи с „България нашир и надлъж“. Тук вече пейзажът не е точно планински – Иван Панкев се впуска в обиколка на любопитни, тайнствени или пък направо свещени за българите места. Пътеписите са 31, а снимките над 200.
А и двете му книги всъщност са от онези, които с радост да завещаем на поколенията… Като самата България!