И книжарниците са галерия на смелостта му
150-годишнината от трагичната гибел на националния герой стана повод за най-различни инициативи. За броени часове например пред очите на неговите наследници беше изложено знаменитото му тефтерче – в Националната библиотека. Националната телевизия пък обяви и седмица в негова чест – с тематични издания на предавания всяка вечер по втория неин канал.
Под названието „150 години безсмъртие“ излязоха и два сребърни медала, 15-грамов и 15-килограмов. Вторият тежи и в парично отношение – стойността му доближава 50 хил. лв.
Софийският университет и БАН също се включиха в отбелязването на годишнината – с научна конференция, която разглежда мястото на Левски в революцията и бъдещия свят. Контекстът е европейското политическо мислене на 19. век, както и нашето националноосвободително движение.
Всеки възприема мисията и образа на родения в Карлово национален герой през своята призма. На практика образът му е допълван непрекъснато и чрез книгите. Да разтворим някоя – това също е начин да почетем годишнината.
Книжарниците сега са като галерия – галерия от образи и думи, които рисуват една чиста мечта. Тази на Левски за Свободна България
Тежките избори на героя
Точно това се опитва да ни припомни Ивайло Христов – сега образът на революционера изглежда безупречен, но на практика Левски е бил поставян в тежки ситуации и пред трудни избори във всеки момент. Затова и „Васил Левски – драмата на избора“ извайва характера на личност, която уж добре познаваме, но и за която имаме да научим още много… Поради тази причина е още по-ценен погледът към него на Ивайло Христов, който обича да работи в исторически контекст.
Левски на платното на историята
Иска се смелост да създадеш роман за героя – и да го вплетеш в художествен сюжет, който и да разкрива образа, и да го допълва със силата на недоизреченото. Яна Язова определено притежава таланта да го направи, личи си и по книгата ѝ. Тя замисля „Левски“ като първа част от амбициозна трилогия. Нарича книгата „моята Библия“, като спечелва адмирации за написаното дори от един Димитър Талев. Но комунистическите власти се страхуват… и от Яна Язова, и от Левски. Сложната съдба на книгата е доказателство, че е трябвало да се появи – сега можем да я прочетем и ние.
Документи в полза на делото
Делото, разбира се, е България – знаел го е добре самият Апостол, пък и съвременниците му. Непосредствено след Освобождението Захари Стоянов е наясно колко важно е да се запази споменът за стореното от Левски. Затова подготвя негова биография, като върви буквално по дирите му и събира още тлеещите въглени на делото на карловеца. На главата на Захари Стоянов до ден днешен се сипят камъни – например заради документираното мнение на Апостола, че който ни освободи, той ще ни пороби – Левски го изказва пред бай Иван Арабаджията от Цароцово.
Още тогавашните коментатори изтъкват, че журналистът и писател, който също е революционер, пише книгата си „по разкази на очевидци“. Самият Захари Стоянов отвръща на пишман критиците гневно: „Аз утвърдявам: до появяването на Левски, в България не съществуваше нищо организирано…” И после: „Аз заявявам с историческа гордост, че Васил Левски е главата на българските революционни деятели…” Така че си струва и сега написаното още през ония размирни години – добавяме към него и безценен документ, какъвто е тефтерчето на Апостола.
Левски за всяко дете
Комплектът от 52 карти е събрал най-важното за нашия национален герой – по един мил и жизнеутвърждаващ начин. Така малчуганите ще могат да научат повече за делото и живота му, да видят част от бита на Апостола и да се разходят назад във времето. Авторът на картите Цанко Лалев подхожда зряло и отговорно, като предлага лесна за усвояване информация, която гради основите на едно истинско национално самочувствие, чиято цел е все същата от времето на революционера насам – Свободна България.