Начало / Автори / Литературната икона Сюзан Зонтаг – бунт срещу статуквото и празноглавието

Литературната икона Сюзан Зонтаг – бунт срещу статуквото и празноглавието

Родена е преди 90 години

Sontag

Библиотеката ми е архив на моите копнежи, казва веднъж нюйоркчанката, която притежава таланта да навлиза в същността на нещата с помощта на думите. Посвещава живота си именно на това – проникновена критика и анализ на изкуството. Пише и проза – във върхово за нея постижение се превръща историческият роман „В Америка“. Точно за него получава и Националната награда за книга на САЩ. Тече 2000-а година, скоро Зонтаг ще установи, че има проблеми и след четири години левкемията ще прекъсне жизнения ѝ път.

В качеството си на критик именно тя е първата, която започва да пише сериозно за поп културата и да въвежда критерии по отношение на нея. Всъщност цял живот събаря изкуствено издигнати прегради. Показателно е, че живее дълги години с фотографката Ани Лейбовиц. Романтичната им история е подплатена от една от най-важните книги, създадени от Зонтаг – „За фотографията“.

Значението на Сюзан Зонтаг за изкуството в съвременния свят подсказва и Бенджамин Мозер, който описва живота ѝ на цели 800 страници. Книгата му „Зонтаг: Нейният живот и творчество” печели и „Пулицър“. Точно Мозер нарича писателката „последната голяма американска литературна звезда.

И наистина, трудно е да създаваш сложни книги, които са всичко друго, но не и еднодневки, а в същото време да си знаменитост, към която прожекторите непрекъснато са насочени. А именно това е животът на Сюзан Зонтаг. Съществена роля за това има и Ани Лейбовиц, която създава много снимки, превръщащи любовта на живота ѝ в икона.

Смелост е думата, която характеризира най-добре Сюзан Зонтаг. От една страна, смело изявява възгледите си за култура и изкуство – дори когато мнението ѝ е непопулярно; от друга, смело се движи в тон със злободневното. Затова не пропуска възможността да пътува до Виетнам в разгара на военните действия там. Прави същото и при разпада на Югославия – дори организира представление на “В очакване на Годо“ в Сараево, докато градът е под обсада.

Собствена позиция заема и след атентата на 11 септември 2001-а в Ню Йорк. Критикува президента Буш и опитва да намери точните причини, довели до трагедията – според нея част от истината може да е в опасността, която някои виждат в една разрастваща се империя на име САЩ.

Да обичаш болито е все едно да дадеш доброволно да смъкнат кожата ти и в същото време да си наясно, че другият може да си тръгне с нея всеки момент, без да се върне повече.

citit-pomoci-filmu-aneb-krasa-a-smrt-v-rezii-susan-sontag

Животът ѝ е съставен от безброй есета, статии, коментари и книги, но освен всичко това тя е любвеобилен човек, който търси и иска топлината. „Да обичаш боли – признава, – то е все едно да дадеш доброволно да смъкнат кожата ти и в същото време да си наясно, че другият може да си тръгне с нея всеки момент, без да се върне повече.

Точно ранимостта и страстите в душата на Сюзан Зонтаг отварят взора ѝ към изкуството по един непознат дотогава начин. Във всички нейни текстове си личи, че тя обича думите, че хубавото изкуство я вдъхновява. Обожава Достоевски, харесва рок музиката, но в същото време ненавижда халтурата.

Приема работата на критик като възможност да погледне отблизо една творба и да посочи силните ѝ страни, които може би останалите не виждат. Затова и есетата на Сюзан не съдържат просто емоция – те са докрай прецизни и носят висок интелектуален заряд. Вместо да разделя видяното на добро и лошо, тя търси скритото и дълбокото, което се крие под повърхността. И още нещо важно – във всеки текст на Зонтаг си личи как тя напряга умствения си капацитет, мисли в движение и достига заедно с читателя до изводи, които може би са били неподозирани.

Веруюто ѝ е, че културата има за задача да изостря сетивата ни, а не да ни успокоява и да служи за почивка. Когато човек е в киното или в някоя галерия, смята тя, видяното трябва да го свързва още повече със случващото се в живота. Така ще разбираме повече от действителността, ще я чувстваме по-добре, а и ще откриваме собственото си място във всичко по-лесно.

В това е и гениалната простота на създаденото от потомката на еврейски емигранти – заживели от 19. век в САЩ. Родена в първия месец на 1933-а, Малката Сюзан нямала приятели, но пък имала книгите. Още на 15 вече учи в Бъркли, а Изкуство завършва в Чикаго. Веднъж фризьорка в Хонулулу ѝ предложила да боядиса цялата ѝ коса в черно, като остави само няколко сиви кичура. Така се родила иконата на нейния външен вид, характерен до днес. За иконата-писател, философ и общественик са се погрижили книгите ѝ. И то по такъв начин, че и 90 години след рождението ѝ нейната звезда свети. С всяка написана от Сюзан Зонтаг дума.

Информация и снимки: Forbes, IMDb, Doc.Revue и Rolf Potts

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...