На 11.11 отбелязваме Singles day
Празникът възниква в противовес на Деня на влюбените – Св. Валентин. И датата е специална – 11.11 всъщност съдържа само единици, което пък подсеща как преминават дните на самотните сърца.
Създатели на Singles day са неколцина студенти от Нанкинския университет в Китай. Идеята реализират през 1993-а. Само дето Денят на самотните сърца едва ли щеше да е толкова популярен по цял свят, ако на компанията „Алибаба” не ѝ хрумва да го използва за търговски цели. През 2009-а тя подхваща масирани акции за Singles day като за шопинг ден. Разбира се, включват се всички големи играчи и така само за десетилетие 11.11 се превръща в деня с най-голям оборот за интернет и физическите магазини.
А иначе самотните сърца имат от всичко на света нужда най-вече от компания, от сродна душа. Можем да им я предложим под формата на книга. Доказано е, че точно книгите притежават това чудодейно качество да избавят от самота, униние и дори депресия. Някои го изчисляват и в минути – петнайсетина на ден, посветени на четенето, са достатъчни за успокояване на сърдечния ритъм.
Хубавата книга обаче означава винаги да имаш много приятели – пък и е стъпка към това да намериш мост към другите и в реалния живот. Такива са и нашите предложения за Singles day сега
На Singles day – в компанията на хубава книга
Изберете между „Японският любовник“ или „Есекският змей“
Рани Маника разказва една богата на нюански история, каквато може да се случи само на Изток. Парвати е богата, но нещастно омъжена… поне до деня, в който не се влюбва във врага си.
Сара Пери пък предлага четиво, в което загадките и любовта са застъпени поравно. „Есекският змей” тръгва от една стара английска легенда, за да нарисува накрая любовта между вдовица и викарий.
Вечни истории за сребърници и Божи ген
Том Егеланд ни връща хилядолетия назад във времето към една от най-известните и срамни библейски истории. „Сребърниците” е книга, в която с всяка разкрита загадка научаваме и нещо за себе си.
Божи тайни има и в книгата на Людмила Филипова. Съдбата на монах и жена, загубила дъщеря си, отваря вратичка към неподозирани събития, които ни водят към най-святото – Божия ген.
Наслада от класиките на Маркес и Казандзакис
И това е рецепта против самота – големите пера галят с умението си да сътворяват симфония от думи. Като Маркес в „Очи на синьо куче”. Сборникът е интригуващ, защото съдържа негови разкази, писани на млади години, докато още е шлифовал таланта си.
„Стръмнина” пък е от наследството на Казандзакис. Заглавието олицетворява духовните му търсения и спомага и ние да надигнем глава и да заживеем сякаш в небето. Неиздаваната досега книга лекува именно душата – а точно тя страда най-много в самотното ни време.
Самотата на големите – Калас и Дали
Усамотението всъщност е необходимо за таланта – независимо дали този да пееш, или да рисуваш. Така усъвършенства себе си Дали, далеч от всички, на средиземноморския бряг. Книгата на Силвия Франк обаче e и за влюбването, защото самотата е заменена от Гала, така и вдъхновението на художника става още по-голямо.
Точно трудът и самотата са ключови и при Мария Калас – историята ѝ под формата на красив роман описва Мишел Марли. Книгата ѝ е за нещастната любов, за дръзновението да я следваш, за силата да пееш… докрай.