Начало / Любопитно / Книгите, музика и йога снижават риска от деменция

Книгите, музика и йога снижават риска от деменция

Наричат я и „болест на старостта”

Dementia-resized

Два милиона души са включени в това изследване – резултатите показват, че хората, които живеят с книги, музика или йога, намаляват с 23% вероятността да се окажат жертви на деменцията.

Спортът и танците също са средство, което държи болестта настрани от нас. Важно е също да живеем с другите – общуването ни прави по-здрави, а самотните хора се разболяват от деменция по-често.

Публикацията е на сп. Neurology и разказва за работата на екипа на проф. Лин Лу от Пекинския университет. „Да си активен е полезно – казва самият той, – има много дейности, които лесно можем да включим в начина си на живот. Те стимулират мозъка.”

Проф. Лу стига до заключенията на базата на общо 38 проучвания от целия свят. Бройката на участниците е 2,1 млн. души, като задължително условие е да не са страдали от деменция. Възрастта на включилите се е между 45 и 93 години.

Информация за предпочитанията си те дават чрез въпросници или разговори с анкетьори – самите занимания на участниците в проекта са разделени на душевни, физически и социални. При душевните спада писането, гледането на телевизия, слушането на радио, играенето на различни игри, също свиренето и разбира се, четенето.

Според анализаторите тези дейности помагат да се поддържа и да се подобрява паметта, бързината на обработка на данни, мисленето и способността на човек да разбира – всичко това повлиява и душевното ни състояние.

Нееднозначни обаче се оказали резултатите при изследваните, които включват сред заниманията за духа и следене на телевизионни програми. Прекаляването със „синия” екран обръщало според една от студиите резултатите от изследването, като склонността от заболяване се увеличавала, тъй като пред телевизора мозъкът изключва.

Ето и още полезни занимания, че на зрели години да сме в перфектна форма – срещу деменция помагат ходенето пеш, тичането, плуване, колоездене, йога и танци. Физическата активност поддържа сърцето здраво, а заедно с това кръвообращението функционира добре. Точно проблеми със сърцето увеличават и риска от деменция.

По отношение на социалната активност, добре е да посещаваме премиери, четения, срещи с писатели или други популярни личности. Сесии с медитация са много полезни. И изобщо, да прекарваме времето си сред хора означава, че стимулираме емоционално мозъка и снижаваме риска от депресия и стрес, които също са рискови фактори, водещи към болестта.

dem

Нашето изследване установи – продължава проф. Лин, – че занимания през свободното време от рода на ръчно творчество или доброволническа дейност, наистина намаляват риска от заболяване.”

Деменция всъщност е понятие, с което се отбелязват най-различни неврологични проблеми, които касаят мозъка. Това означава, че повлияват неблагоприятно паметта, мисленето и самото ни държане. Проблемът е широкоразпространен сред по-възрастните хора. Според налични данни, около 9 млн. души в Европа страдат от деменция. Лекарство няма, така че съветите на проф. Лин наистина могат да ни помогнат – и да четем, да спортуваме, да се срещаме с хора, да се смеем.

Информация и илюстрации от Acenda, NeuRA и Scitechdaily

Прочетете още

Banner-site_Edital-projeto-de-leitura-RCML-3

Рио се готви за световна столица на книгата

Титлата ще наследи от европейския Страсбург Рио де Жанейро ще получи официално престижното звание на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...