Начало / Читатели / Най-запомнящите се заглавия на 2020-а

Най-запомнящите се заглавия на 2020-а

Ето някои от книгите, които определиха облика на отиващата си година

129730160_1374940089512083_620235197614842899_n

Като теглим чертата, можем да направим всякакви изводи за 2020-а – и че е била трудна или пък пълна с неочаквани събития, критична… При книгите обаче е другояче, защото в края на годината пред очите ни е купчинката, с която сме се снабдили през последните 12 календарни месеца. И именно заглавията в нея определят облика на отиващата си година. За всеки тя е различна – с различни настроения, автори, емоции и жанрове. Но ето все пак няколко от главните действащи лица по книжарските рафтове. Книгите, които ще ни помогнат да запомним 2020 с добро.

222353_b

„Детският влак” на Виола Ардоне

Може да се каже, че го композираме на първи коловоз – и за това помага и добрата оценка на книжарите на „Хеликон”. Те избраха книгата на италианката за най-доброто, което е минавало през ръцете им тази 2020-а. Самата авторка пък сподели в интервюто, което даде точно за нас, че работата ѝ на учител ѝ помага да преживее трудните мигове. А историята, която описва и по страниците на „Детският влак” е важна и днес, защото говори с езика на солидарността и единството, които май толкова ни липсват напоследък.

226373_b

„Как да запазим разума си във време на разединение”

Дългото заглавие, избрано от Елиф Шафак, също се съотнася с преживяното от нас през 2020-а. Малката по обем книга е нещо като прегръдка, че да се справим по-добре с всичко, което ни застига по пътя ни през живота. А рецептата на турската писателка е да се обърнем към себе си, към преживяното – онова, което ни е докоснало и ни се е сторило нявга магично. Оптимизмът е теория, която много отстъпи от позициите си напоследък, затова и авторитетният глас на Елиф Шафак може би ще бъде чут от повече хора, че да намерим баланса си… с книга в ръка.

226369_b

Absolvo te или опрощение за всички ни

Силата на Георги Бърдаров да разказва завладяващо си личи и в тази книга с необичайно заглавие. И пак можем да открием много елементи по страниците, които странно съответстват на голямата картинка на 2020-а. Философията на прошката може да е лечебна при всякакви условия и обстоятелства, но въпросът е да достигнем до нея в сърцето си. Георги Бърдаров изплита книгата си от няколко малки истории, затова и главните герои са неколцина, а в книгата прошката е предшествана от болка изгаряща и трансформираща. И някак естествено човек се запитва кое ли в живота ни е трагедия и дали бихме се справили с преживяното от нашите предци.

224706_b

„Последната миграция”, преживяна от Шарлот Макконъхи

Още едно от красивите заглавия, които остават в главата, а същото може да се каже и за сюжета, създаден от Шарлот Макконъхи. По страниците вървим, хванали за ръка Франи Стоун, която се превръща в птица, че да оцени дара на живота. Тръгва заедно с последните оцелели рибарки, но ѝ предстои да открие много повече – собствената си същност, при това на една планета, която толкова много експлоатираме, без сами да познаваме себе си.

223554_b

За Елтън Джон от… Елтън Джон

„Аз” като заглавие на самата книга звучи толкова… елтънджоновско! Покрай излизането ѝ имаше и обидени, но по скоро заради позата и възможността да привлекат внимание и към себе си. Иначе самите страници са пълни с истории, в които на почит е именно пъстротата на живота във всичките ѝ форми. Основната линия, разбира се, е посветена на самия сър Елтън Джон. Вдъхновяващият му пример е тук черно на бяло – заедно с всички подробности, които ни се иска да научим за него. И понеже 2020-а заслужава и бляскави, карнавални цветове, ето книгата, която ще ни ги осигури – „Аз” на Елтън Джон.

Няколко заглавия от 2020-а подбра Краси Проданов

Прочетете още

2439_b

Пътеводител за весели хлапета и любопитни възрастни

Нова рисувана поредица привлича вниманието „Без билет на борда на викингите“ е от онези истории, …