7 малко известни факта за създаването на романа
Американската видеоплатформа Hulu направи филмова адаптация на „Разказът на прислужницата“ от Маргарет Атууд. В следствие на това интересът към книгата в световен мащаб се увеличи. Bookstr.com предлага няколко факта за създаването ѝ, които са малко известни на широката читателска публика.
- Атууд написва голяма част от романа на жълта карирана хартия, която се използва в съда. По времето, когато живее в Западен Берлин (преди събарянето на стената) тя е създавала „Разказът на прислужницата“ на ръка върху всякакви хвърчащи листове, които е имала около себе си – основно жълта карирана хартия. По-късно преписва това, което самата тя определя като „почти неразчетими драсканици“, и довършва ръкописа на пишеща машина под наем.
- Животът ѝ в Германия повлиява на книгата. В статия за „Ню Йорк Таймс” Атууд пише: „Всяка сутрин въздушните сили на Източна Германия правеха звукови експлозии, за да ни напомнят колко са близо. По време на посещенията ми на страни зад Желязната завеса – Чехословакия и Източна Германия – се чувствах наблюдавана, правеха ми впечатление внезапната тишина, смяната на темите в разговора, заобиколните начини, по които хората споделяха информация, всичко това има влияние върху написаното от мен.“ Писателката споменава „1984“, „Прекрасният нов свят“ и „451 градуса по Фаренхайт“ като творби, които също са ѝ повлияли.
- Книгата е написана, защото Маргарет Атууд е имала творчески блокаж. Писателката тъкмо била преполовила друг роман, когато спряла да работи по него и започнала да пише „Разказът на прислужницата“. Пред „Ню Йорк Таймс” през 1986-а тя споделя следното: „Пишех друг роман и „Разказът на прислужницата“ не спираше да се преплита с него, докато не стана очевидно, че никога няма да успея да завърша книгата, върху която работех тогава, преди да сложа точка на „Разказът…“. Така че се съсредоточих върху това.“
- Първоначално заглавието е било „Офред“. Преди да се сдобие със заглавието, което познаваме сега, книгата е щяла да бъде наречена на главната героиня. Офред, както и останалите прислужници в книгата, носят името на командира, на когото принадлежат. Имато на командира е Фред, а представката „оф“ подсказва принадлежност.
- Книгата се печата непрекъснато. Откакто е публикувана за пръв път през 1985-а, „Разказът на прислужницата” се е продала в милиони копия в световен мащаб. Освен екранизацията на Hulu, историята е адаптирана и като опера, театрални пиеси, пълнометражен филм и други.
- Книгата е била поставяна под въпрос или премахвана от училищните програми. Исторически погледнато, „Разказът на прислужницата“ е най-оспорваната книга на всички времена. В Съединените щати книгата е била забранявана заради сцени с нецензурни думи, секс, насаждане на безнадежност или изказвания, които клеветят Бог.
- „Книгата не е предсказание!“ Атууд твърди, че книгата не е била замисляна като предсказание, защото това не би било възможно. Бъдещето има прекалено много неизвестни, за да бъде точно предсказано. Тя споделя: „Нека кажем, че е антипредсказание – ако бъдещето не може да се опише с точност, може би не би могло и да се случи. Но нека не разчитаме изцяло на такова доброжелателно мислене.“