Подредбата подсказва какви книги четем
Точно предпочитаните от нас стилове оказват влияние дали лавиците са грижливо наредени, или пък ексцентрично напълнени. Разбира се, колкото читатели, толкова и библиотеки, но все пак определена зависимост може да се открие. Ето няколко типа библиотеки, разделени точно по онова, което притежателите им отварят най-често.
Аристократична и подредена по конец
Лесно може да се предположи, че ако човек има у дома си такава библиотека, значи обича класиката – при това по-качествените издания с дебели корици. В такава библиотека трудно могат да се намерят книги-еднодневки, но пък за сметка на това често крие и по-стари издания, речници и енциклопедии. Нерядко пък самите книги по рафтовете са и каталогизирани. Просто наслада за всеки библиофил.
Волна и свободна
Може да се каже, че това е библиотека на 1001 вкуса. Просто такъв е читателят, който не подбира, ами с удоволствие разтваря всяка книга, която са му препоръчали. Затова и домашната му библиотека е повече от шарена. В нея се примесват направо периоди от живота му, но също и периоди от развитието на любимите писатели. Има един проблем – ако помолите за конкретно заглавие, ще падне дълго търсене!
Наследената библиотека
Тя е особен вид, защото по нея си личи отпечатъкът от времето, като обаче всичко е застинало някак неприятно. Библиотека, в която не се появяват нови книги, сякаш е обречена. Постепенно интересът към нея спада и съдбата ѝ при следващия ремонт на жилището става твърде непредвидима. В най-лошия случай, просто изчезва – както са си отишли и хората, които са събирали книгите по рафтовете. Наследниците се оправдават, че времената са други, че кой ли чете сега… а надеждата е събраното да отиде ако не друго, то поне в добри ръце.
Модерно шарено
Модерната библиотека има много хубави черти – в нея се събират книгите на цялото семейство, включително и децата. Затова е пъстра и жива! Пък и обикновено изглежда добре, защото неин дом е съвременна мебел. Такъв тип библиотека е четена и препрочитана, макар и да съдържа по-скоро големите хитове, отколкото непреходни заглавия. Това обаче също си има предимствата, защото най-малкото, възпитава и ново поколение читатели. А какво по-хубаво от това!?
Колекция от книги и хобита
В случая притежателят на нещо такова може да тийнейджър, но и зрял човек с доста години зад гърба си. Хобито обаче определя какви да са книгите по лавиците. Така се ражда и сбирка, която има определен акцент – може да са книги по любим филм или пък поредица, която се разраства в годините. Колекционерската библиотека обикновено е гордост на своя притежател и трудно може да изкрънкате от него нещо за четене. Защото той общува с книгите си непрекъснато… дори да ги разтваря само от време на време.