Тя е онова, което превръща жилището в дом
Книгите у дома подсказват характера ни, а заедно с това пазят много спомени. Те съдържат нашето уважение както към миналото, така и към бъдещето. Затова и домашната библиотека остава важна част от нашия бит – колко и променен да е живота от технологиите през последните десетилетия. Ето няколко важни факта, свързани нея.
„Домашната библиотека крие нашите тайни“
Казва го канадският лекар Уилям Ослър. Книгите у дома всъщност са отражение на мисълта ни, доказателство за нашите капризи или слабости. По рафтовете опитно око лесно може да разпознае силните и слабите ни страни. Нещо повече, заглавията подсказват кои са приятелите ни и през какви етапи сме преминали дотук в живота.
Добрите книги са и добри приятели
Когато прочетем нещо хубаво, то остава в нас – и винаги щом видим въпросното заглавие в библиотеката, в нас оживяват спомените. Така че една книга има много по-голямо значение, отколкото е видно на пръв поглед. Разгръщайки я, в нас нахлуват много емоции и чувства. Точно заради това се разделяме толкова трудно с книгите.
Препрочитаме ги и израстваме
Това е друга причина да пазим хубавите книги. Винаги щом се върнем към тях, откриваме по страниците нова гледна точка – нали самите ние сме станали по-богати на опит междувременно. Така че четем и книгата вече от една по-зряла позиция. Английският есеист Чарлз Ламб го описва така: „Книга, която е наша и която познаваме толкова дълго, че сме наясно с петната по страниците и прегънатите им ъгълчета, се чете по-хубаво.”
Интелектуална наслада
Тя идва от самото разгръщане на книгите – то пък е това, което прави една библиотека жива. Използваме ли възможността да разглеждаме отново и отново книгите си, ние се привързваме още по-дълбоко към тях. Възхищаваме се на някои издания, припомняме си други, радваме се на илюстрациите им. Това е и естетиката на една домашна библиотека.
Неповторима атмосфера у дома
Миризмата на книгите е изключително специфична – тя крие в себе си както изминалото време, така и растеж на технологиите. Но когато се е превърнала в неотделима част от жилището ни, го е направила неусетно и наш дом. По нея познаваме, че сме се прибрали там, където се чувстваме най-уютно и най-добре.
Домашната библиотека ни надживява
Това е вече съвсем друг мащаб – нашето наследство и послание към онези, които идват след нас. Заедно с книгите си им завещаваме идеите, които сме следвали, визията си за света. Затова добавяме например класика към заглавията у дома – добре знаем, че те ще преодолеят всяка криза на нетрайния ни свят. Когато по рафтовете греят Омир или Аристотел, Данте или Дикенс, сякаш и бъдещето е по-предвидимо и добро. Защото самата ни библиотека е станала пътеводна светлина.