Начало / Автори / Жул Верн ни подари умението да фантазираме

Жул Верн ни подари умението да фантазираме

Славният писател е роден на 8 февруари преди 192 години
84100984_2672329276196159_3395804120077041664_n

Готови сме за приключения дори само когато произнесем името му… Макар че сега обикновено ни привличат малко по-различни книги, талантът му заслужава цялото ни уважение! Най-малкото, той е превеждан на цели 148 езика. Трябва да признаем, че са малцина писателите от всички епохи, постигнали такъв феноменален успех. И не само това – в същото време, приети навсякъде по света.

Може би защото Жул Верн си играе на първо място с естествената склонност на човек да иска да знае повече, да разкрие загадките на света, в който живеем.

Всъщност писателят притежава ум на учен – макар и под формата на художествени произведения, той предвижда много постижения на науката. Самото му писане пък винаги се основава на внимателно проверени теории.

Така че онова, което прави Жул Верн, на практика е огромна услуга за всички фантасти, които го следват. Приключение, трилъркнигите му са наистина богатство.

Интересно, но най-голямо влияние му оказват неговите сънародници Виктор Юго и Дюма. Много се впечатлява и от мрачния стил на Едгар Алън По. Големият му пробив е книгата „Пет седмици с балон”. Следват много любими заглавия – например „Пътуване до центъра на Земята” или пък „Пътешествие около света за 80 дни”.

a845ba5f56c8d1fde4865be3698334fd

Жул Верн често провокира със сюжетите си, като включва в книгите направо невъзможни неща. Дори в наши дни киното се радва на неговите хрумвания.

Карел Земан например обича фантазиите на писателя. Чешкият режисьор използва анимация, кукли и пресъздава по един необикновен начин героите на големия писател. Френската критика е във възторг от екранизацията на „Пред знамето” – в кината под заглавието „Дяволското откритие”.

И още един пример – „Децата на капитан Грант” се превръща в 7-сериен филм, режисиран от Станислав Говорухин в Съветския съюз. Филмът има и българско участие. Играят Владимир Смирнов, Джоко Росич, Явор Милушев, Коста Цонев…

Да се върнем обаче към живота на писателя. Малко парадоксално е това, че създателят на толкова приключения в книгите всъщност няма много възможности за пътуване. И все пак, Жул Верн веднъж се качва на балон, за да види Земята точно като героите си. А на гроба на този великолепен писател има негова скулптура – протегнал се е към звездите Жул Верн. Точно така, както ни дари и нас с толкова много мечти и поводи да фантазираме. Затова заслужава уважението ни и днес.

Портрет на писателя от Краси Проданов

Прочетете още

bnt-2024-03-06-bnt-predstaviya-pavel-vezhinov-73679-1140x0

Павел Вежинов чества днес Столичната библиотека

Цикъл от събития прави ноември месец на писателя Паметната вечер е по случай 110 години …