Шведската писателка е преведена на повече от 70 езика
Ако ви се струва, че в детските ѝ книги има и малко тъга, наистина е така! Животът слага отпечатък по своя странен начин и върху дните на известната писателка. Едва на 18, тя забременява от свой колега, който обаче е женен, при това със седем деца. Астрид Анна ражда своето в Копенхаген, но поради липса на средства е принудена да го даде за попечителско отглеждане. После обаче се случва нещо наистина като в роман. Въпросният мъж се развежда, за да заживее с Астрид и те взимат детето си обратно. На 24 е тогава бъдещата авторка на „Пипи, дългото чорапче“. Но след 21 години брак съпругът ѝ Стур умира. На 45 Астрид Линдгрен е пак сама.
Иначе много голямо влияние върху историите, които разказва, има и нейното детство. Идиличното стопанство на родителите ѝ прозира тук и там в детските книжки на Астрид Линдгрен. Тя има един брат и две сестри.
Децата и животните сякаш са нещата, които имат най-голямо значение за нея. Вече на 81, тя застава зад каузата за хуманно отношение към домашните животни и дори с нейна помощ в Швеция е приет закон, който урежда тези неща. В родината си всъщност тя има статут на национална героиня.
1945-а – това е годината, в която се ражда най-популярната ѝ героиня, Пипи. Но на практика всяка от книгите на Астрид Линдгрен влиза в съкровищницата на детската литература. За дългия си живот – тя живее до 94, създава и образи като тези на братята с лъвски сърца, също Роня, дъщерята на разбойника – не можем да минем без Карлсон или пък Емил от Льонеберя. Удивителен свят, с който израстват поколения деца.
Това е тя – Астрид Линдгрен, момичето с лъвско сърце. Създателката на вълшебства. Една приказница, направила и нашето детство по-богато. А книгите ѝ очакват и днешните деца.