Начало / Без категория / Един ден в компанията на Леополд Блум или защо „Одисей“ е необикновена

Един ден в компанията на Леополд Блум или защо „Одисей“ е необикновена

Книгата, оказала огромно влияние върху литературата, излезе отново у нас

d6084e101615f6184e35bfdd266d9298_original

„Одисей“ винаги е събитие – а сега книгата излезе отново и у нас! Пък и кой друг роман може да се похвали, че има ден в годината, посветен на главния му герой. Става дума, разбира се, за Блумсдей или Блумовден, в който почитателите на творбата се обличат като героите от книгата, посещават местата, описани от Джойс, а „Одисей“ буквално оживява. Загадка е какво вдъхновява толкова хора по света, но все пак има няколко забележителни факта, които си струва да споменем. 

Сюжетът се развива в един-единствен ден.

Книгата има само трима героиСтивън Дедалус, портрет на автора като млад мъж, – наполовина евреин, рекламен агент в дъблински вестник, и жената на Блум, Моли, която е на прага на любовна връзка. Стивън е депресиран заради скорошната смърт на майка си, а междувременно Блум обикаля града, ходи на погребение и по кръчми, само и само за да не се прибере вкъщи.

Всяка глава е в различен стил. 15-а например е като пиеса, а 13-а като сантиментална романтична история. Друга имитира музика. Кулминацията е в последната глава, която следва потока на съзнанието в главата на Моли в осем безкрайно дълги абзаца без почти никаква пунктуация. Разнообразието от стилове прави книгата доста трудна за четене, но е много интересна и се смята до днес за един от ключовите текстове в модернизма. Ако някой се зарови в текста, ще открие широко енциклопедично съдържание с много алюзии основно към „Одисея“ на Омир.

Голям брой от препратките са иронични – например за Одисей, който след 20 години се завръща при вярната си жена, и Блум, който обикаля Дъблин само един ден и се завръща при почти невярната си жена.

odi

Одисей“ е всъщност смешна книга, но с високоинтелектуален хумор, за разбирането на който се иска изключително задълбочаване. По страниците обаче има и доста просташки шеги със сексуално съдържание, което не се харесва например в САЩ. Там книгата е пратена на съд, цензурирана е и забранена – при това още преди да бъде завършена, защото първоначално е публикувана като вестникарска поредица.

Одисей“ е хубава и задълбочена разходка из Дъблин в определен исторически период. Някои дори се шегуват, че ако градът бъде разрушен един ден, след това може да бъде възстановен изцяло по книгата. Това е доста сериозно постижение от страна на Джойс, като се има предвид, че книгата е писана извън страната.

Много читатели всъщност не могат да схванат „Одисей“ без още по-дебела книга, която обяснява сложната мисъл на автора. Четенето обаче може да е голямо удоволствие, преминаващо отвъд търсеното на алюзии и разгадаването на загадките по страниците. В отговор на многобройните критики при излизането на книгата Джойс казва, че ако Одисей не си струва да се прочете, значи и животът не си струва да се живее.

image_20191017phf9242-data

По ирония на съдбата писателят не стига до любимия си Дъблин дори след смъртта. Погребан е заедно с цялото си семейство в Цюрих, където и умира през 1941 г. Наскоро стана ясно, че властите в родния му град са направили постъпки за пренасяне на тленните останки на твореца. Ключовият довод е самото желание на писателя и съпругата му. Джойс напуска Дъблин едва на 27 и не се завръща повече там.

Швейцарска фондация обаче се възпротиви на идеята, изтъквайки, че в семейния гроб лежат останките и на сина на Джойс, както и на неговата съпруга, която няма нищо общо с Ирландия. Още повече, че Цюрих е на картата на литературните знаменитости и поради тази причина – мястото за покой на големия писател. Така че дори искът да бъде отправен официално, решението ще трябва да се вземе от швейцарските власти и потомците на Джойс.

Новото издание на „Одисей“ с меки корици
Лира.бг по материали от TED-Ed и „Гардиън“

Прочетете още

462557620_8362059777181510_157254176182253_n

Вадим Лазаркевич на 130 – вълшебства с молив

Обичта към художника у нас е непреходна Роден е в последния февруарски ден – е, …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...