Мрачна драма на Тод Филипс спечели „Златния лъв”
„Жокер” блести с участието на Хоакин Финикс, който се превъплъщава във вечния враг на Батман. Във филма, създаден по комикс, се появява и Робърт Де Ниро.
Голямата награда на журито пък отиде при Роман Полански, но наградата за „Офицер и шпионин” получи съпругата на 86-годишния вече режисьор. Иначе продукцията е посветена на аферата „Драйфус”, изиграла огромна роля в катализирането на антисемитизма в началото на миналия век.
Изключително добри бяха отзивите за „Мартин Идън” – филмът, създаден по едноименния роман на Джек Лондон. Както става в света на шоубизнеса, успешната продукция отприщи интереса към книгата. Немалка заслуга за това има брилянтното изпълнение на Лука Маринели, който в крайна сметка спечели наградата за най-добър актьор.
Мнозина смятат, че в образа на Мартин Идън е вплетен и този на самия писател – Джек Лондон
Самата книга излиза преди точно 110 години и предлага историята на млад писател. Мечтата му е да завоюва място сред литературния елит, но среща упорития отказ на издателите. Когато все пак се оказва на върха, го завладява апатията, а накрая всичко завършва със самоубийство.
Вместо в Оуклънд, както е по оригинал, действието във филма се развива в Неапол – логично, като се има предвид, че с екранизацията на „Мартин Идън” се е захванал един италианец, Пиетро Марчело. Сигурно поради страстта си към документалните филми, той включва и архивни снимки от Неапол в новото си заглавие. Друга силна страна на екранизацията е саундтракът, в който звучат Жо Дасен, но и Дебюси. Иначе основната линия е запазена – стремежът към личностно израстване, което върви ръка за ръка с отчуждението.
Джек Лондон е автор на над 50 книги, сред които „Морският вълк”, „Белия зъб”, „Дивото зове” и др. Именно сюжетът на „Мартин Идън” – книга, която се смята за полуавтобиографична, поражда съмненията, че писателят слага сам край на живота си през 1916 г.