Предсмъртното желание на писателя е да бъдат унищожени
Информацията от Израелската национална библиотека повдига въпроса за моралната стойност на въпросния акт. Тиражирана от световните медии, новината бележи и края на една дълга битка за наследството на родения в Прага автор.
Най-голяма вина за неспазването на волята му има всъщност един от неговите близки приятели – Макс Брод. Точно в неговите ръце попадат ръкописите на Кафка, след като туберкулозата слага край на живота на писателя.
Дълги години документите са в сейфа на Естер Хофе, секретарката на Макс Брод. Претенции за тях след смъртта ѝ изявиха нейните две дъщери.
Тетрадка на писателя, в която се е упражнявал по иврит
Самият архив включва чернови на разкази, негови тетрадки, а също писма и пътни дневници и дори рисунки.
Националната библиотека води дела от 2008-а насам, като решенията са в нейна полза. Желанието на Макс Брод преди смъртта му е книжата да се озоват именно там.
Последните документи с почерка на Кафка са постъпили в библиотеката преди броени дни, като досега те са били съхранявани от швейцарска банка. Тази година се навършват 115 години от смъртта на писателя. Затова и от библиотеката се надяват до края на 2019-а част от архива да бъде вече достъпен онлайн.
ПЕТ ФАКТА ЗА КАФКА
ПЕТ ФАКТА ЗА КАФКА
- Терминът „кафкиански” е породен от особената атмосфера в писанията на Кафка и факта, че неговите герои често се изправят срещу непреодолима бюрокрация.
- Писателят започва да учи езика на своите предци – иврит, едва година преди смъртта си, когато е на 39.
- Завета си пише през 1922 г. – и поръчва на Макс Брод да изгори абсолютно всичко, което намери след смъртта му.
- Още като тийнейджър посещава редовно лекциите на Айнщайн в Прага.
- От 2001 г. се връчва и литературна награда на неговото име. Най-новият ѝ носител е французинът Пиер Мишон.