Начало / Любопитно / Старите книги се нуждаят от дезинфекция

Старите книги се нуждаят от дезинфекция

Пръскат болести и са опасни за здравето

zena-v-posteli-s-knihou-2

Заключението е от 1909 г. Тогава в Париж са загрижени за здравето на своите съграждани, които обичат да четат. Един от общинските съветници – Марсула, който си падал малко и изобретател, търси начин парижани да могат да почистват и обезпаразитяват своите библиотеки. Причините за това са обобщени ето така…

Твърде вероятно е старите книги да са се търкаляли из леглата на болни хора. Така те се превръщат в преносители на болестотворни организми. Друга опасност идва от това, че старите книги непрекъснато се предават от ръка на ръка. Важи за тези от домашната библиотека и още повече за книгите от читалните и заемните. Ясно е, че от хигиенична гледна точка никак не са безопасни!

За да избегне проблема, Марсула разделил дезинфекцията на старите книги на две части – и изобретил уреди за всяка една от тях. Първият нарекъл батьоз – представлява нещо като рамка или маса, на която се прикрепят книгите. Насреща им се пуска мощен вентилатор, който разгръща постепенно страниците им и продухва праха от тях, като го вкарва в съд с карболова вода.

После идва ред на втората част от операцията – с уред, наречен алвеол. Книгите се закачат на нещо като метален щендер за кориците, като страниците им висят надолу. После цялото съоръжение се вкарва в сушилня, в която книгите се нагряват до 75 градуса. Оттам излизат чисти и обеззаразени – асептични, както биха казали в аптеката.

stari

Много важна забележка е тази, че процесите, които Марсула предлага, по никакъв начин не навреждали на хартията. Наред с това са икономични и дават възможност за бърза обработка на голямо количество книги.

За съжаление, методът на Марсула по една или друга причина не се утвърдил. Но е факт, че особено в домашна среда книгите са един от най-мощните причинители на алергии. Според едно вече съвременно изследване в Русия е установен висок процент на смъртност сред библиотекари и служители в отдели с архиви. Смята се, че виновник за това са патогенните микроорганизми, за които говори и французина Марсула още през 1909 г.

Съвременните противоалергични средства изпитват проблем точно с този вид опасности за здравето. Ненапразно в много подобни учреждения се работи с ръкавици – въпреки схващането, че това е мярка да не бъдат повредени книгите, всъщност става въпрос и за здравето на служителите там. Има и още по-крайни мнения – като това, че книгата е „безопасна” в първите десет години след отпечатването си. Което означава, че след това се нуждаете от нова библиотека.

В старите книги се разрови и Краси Проданов

Прочетете още

248872_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (17 март – 23 март)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Непристойни от Пенелъпи Дъглас 2. Къде е Моли? от Х. Д. Карлтън 3. Опасни …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...