Кампанията цели подпомагането на библиотеката на МВнР
Дълги години е била труднодостъпна и затова малцина предполагат за нейното съществуване. Но на практика е една от най-старите официални сбирки у нас. Библиотеката към Министерството на външните работи е създадена в първия работен ден на институцията. Това означава 5 юли 1879 г. От 1907-а пък действа със закон, който определя структурните звена в самото министерство. Наред с библиотеката, това са още архива, отдел на изповеданията и дори българска телеграфна агенция. Дотогава министерството е известно като Отдел за външни работи. Вижте как само са определени заниманията му в ония романтични времена:
- Отделение за сношаване с местните ведомства.
- За отношенията с чуждите дипломатически агентства.
- За духовните дела.
Може да се каже, че библиотеката подкрепя и трите цели. Оттогава до днес в нея са събрани повече от 65 хил. тома. Най-старата книга в сбирката на библиотеката е от 1739 г. – това е Справочник с международни договори и актове. Иначе по рафтовете най-често се среща историческа и дипломатическа литература, отразяваща духа на вече няколко епохи.
Библиотеката на Министерството на външните работи е запечатала и променящия се свят на дипломацията. Ако старите издания са предимно на френски, в един момент водещ език става английският.
Сега библиотеката се управлява и стопанисва от Дипломатическия институт към министерството. Библиотеката е публично достъпна, като разполага и с електронен каталог. Във връзка със 140-годишнината ѝ Дипломатическият институт обяви и дарителска кампания. Издирват се български и чужди издания, които са свързани с дипломатическите отношения на нашата държава. В инициативата може да се включи всеки, казват от Министерството. Крайният срок е 31 октомври.