Начало / Критика / Чудната одисея на Артър Лес

Чудната одисея на Артър Лес

prekrzhnaarturless3Юлия ПЕТКОВА

Или Лес е задник, или сърцето е капризна твар. Не може и двете да са верни.

Това е роман, приласкал помръкналото сърце на средната възраст. Горчиво-сладка рекапитулация на униженията и разочарованията в живота, на пропуснатите възможности, лошите работни места и лошия секс. Главният герой е умерено непрокопсал писател, който цял живот пише нещо като гей версия на „Одисей”. Още в началото научаваме, че Артър Лес си пада по възрастни мъже, защото са „по-опасни”. Но ето че Фреди, някакъв младок, който дори не може да назове членовете на „Бийтълс“, го изоставя. След 9-годишна връзка. Месеци по-късно Лес ще получи на имейла си Покана за сватбата на Фреди Пелу и Томас Денис. Доста неловко, нали? Лес е обзет от внезапно отчаяние:

„Как е възможно толкова много неща да ти станат безразлични, достигнеш ли средна възраст – философия, радикализъм и други ежедневни „дъвки“, – но сърдечната болка да продължава да те наранява?”

Междувременно Карлос, вечният съперник на Лес на писателското поприще, го убеждава, че трябва да намери в себе си повече острота, каквото и да значи това. Може би да бъде по-непреклонен? Или да си направи застраховка срещу раните на живота? Лес не смята, че това е възможно. То е все едно да „намери“ в себе си чувство за хумор. Истината е, че тъжният млад Артър се превръща в тъжен Артър на средна възраст. Но в подстъпите на 50-годишния си юбилей ще вземе забавно решение.

Ще направи интервю с Х. Х. Х. Мандерн, което ще му осигури самолетен билет до Ню Йорк. После ще отиде на симпозиум в Мексико Сити. От Мексико Сити възнамерява да прелети до Европа, по-точно до Торино, където е номиниран за награда с една от по-малко лошите си книги. Оттам ще отскочи до Берлин, после ще се събуди в Мароко. Някъде в Сахара Лес ще навърши половин век. („Всички познаваме скръбта в моментите, в които трябва да се празнува. Тя е като сол в пудинга.”) Следващата точка е някакъв ритрийт център в Индия. Утешителното пътуване на Лес стига чак до Япония. И ще бъде платено от фестивали, литературни комитети, университети, резидентски програми и медийни конгломерати. Поне планът е такъв.

Като че ли през цялото време на Артър му е трудно да съвпадне със себе си. Но на вас няма да ви е трудно да изпитате емпатия към него, независимо от собствената ви професия и сексуална ориентация. За този мъдър, духовит, малко меланхоличен и много перипатетичен роман, Андрю Шон Гриър заслужено отнася „Пулицър” за белетристика през 2018. Освен че грабва с красив език и интересно „нахлуване” на автора в живота на героя (или обратно), „Прекрасният живот на Артър Лес” печели с чистосърдечност. И все на някоя страница ще ви стисне за гърлото. Ще ви научи, че не е важно дали хората, които обичате, са в обсега на живота ви. Важното е, когато си отидете от този свят, те да плачат за вас.

Българското издание е в превод на Паулина Мичева.

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...