„Живот в скалите” постигна три пъти повече продажби от следващата я в класацията
Първата половина на 2019-а е успешна за родните автори поради няколко причини. Най-важната, разбира се, е самата Мария Лалева – нейният експеримент да превърне поезията си в цитиран и споделян роман се оказа успешен. И подходът на Мария е изключително важен. Вместо да бърза да издава книгата си, тя първо създаде читатели за нея. А после се довери на благосклонността им – така наред с най-продаван, сигурно сигурно стана и най-препоръчван наш автор до средата на годината.
Пък и кампанията на Мария Лалева беше изцяло позитивна, със средствата на самата книга. Това, че хубавото послание помага, има още едно потвърждение сред най-четените дотук български автори. Здравка Евтимова се оказа на прага на феномен, подсказващ много за начина, по който е хубаво да се презентират нашите книги. Говоренето за тях по един разбираем и направо заразителен начин е способно да накара много хора да посегнат към нещо българско. В случая добра работа свърши новината за разказ на Здравка, включен в американски учебник. Това доведе буквално до… „мексиканска вълна“ в интереса към нея. Мнозина сега я откриха като автор и бяха доволни от този факт. Единствено Здравка Евтимова присъства с две различни книги в десетката – „Кръв от къртица“ и „Зелените очи на вятъра“. Така тя не просто увеличи читателите си, тя се превърна във фактор на пазара в своя раздел, Българска художествена литература.
Популярността, натрупана в новите медии – както и умението да ги използва в своя полза, изкара на много висока позиция и Добри Божилов. Своеобразният български Дан Браун използва всички похвати, че последователите му да си купят „Задругата”. Стратегията е успешна, щом е в подножието на върха.
И на фона на такива модели – като този на Мария Лалева, Добри Божилов, също и на една Венета Райкова, видимо се забелязва как традиционните писатели се задъхват и изостават. За наша радост Владимир Зарев е достатъчно високо. Много от другите ни талантливи автори пък присъстват на полугодието с издадени преди време книги. Може би втората половина на 2019-а ще е истински плодотворна за тях! Пожелаваме си го, защото българските книги са жизненоважни за съществуването на всяка една книжарница!
А ето 50-те за периода от 1 януари до 30 юни 2019 г. Данните са от книжарска компания Хеликон.
Благодаря за признанието и подкрепата от страна на книжарници „Хеликон“. Поздрави за победителя Мария Лалева. Стремежът ще е по-натам да станем по-добри от нея, а с това да допринисем и за развитието на българската литература. Огромен успех е, че български автори изместват преводната литература. Това е признак за пробуждане на българския народ и култура.