Начало / България / Гергьовденското ни хоро е от думи

Гергьовденското ни хоро е от думи

Много от любимите ни писатели носят точно това име
59285969_1125328351011654_465434370233073664_o

Хубав ден Великден – още по-хубав Гергьовден, казва народът. И наистина, на 6 май сякаш започва безкраен празник. Пролетта и лятото са се ширнали топли и приветливи пред нас. Имаме чувството, че никога няма да свършат!

Името пък е заквасено с българщина. И до днес се смята, че е на здраве да кръстиш наследника си Георги. Според статистиката така се казват близо 180 хил. души. А за производните да не говорим…

И сега от традициите – в литературата. Но нека кажем и това, че значението на името Георги е „работя“. Така че има защо литературната нива на Георгиевците да е толкова красиво избуяла. Подбрахме няколко цитата от тях за вас… Като мъничък поздрав за този толкова хубав празник!

Започваме с Георги Данаилов. Той е истински благородник на словото. Наскоро излезе ново прекрасно издание на „Деца играят вън“. Ето няколко вдъхновяващи изречения от нея:

„Ние обичаме да разказваме приказки на децата. Длъжни сме да им разказваме. Защото приказките са нашето извинение пред тях. Извинение, че светът, който сме им подготвили, все още не е онзи, който те заслужават. Ние се извиняваме, а децата винаги ни прощават. Затова тъй често ни молят да им разказваме приказки, които отдавна вече знаят.“

Кожата ни настръхва, като четем това… Толкова просто и изразително е обяснен светът ни! Но и един модерен трубадур на словото го умее… Георги Господинов съвсем наскоро спечели наградата „Цветето на Хеликон“ за своята „Всички наши тела“. Ето няколко самокритични сякаш думи от нея:

„Вървях този следобед из гробището на света, попадах на Балзак, Пруст, Оскар Уайлд, Гертруд Стайн, Аполинер, Перек и на писатели, чиито имена не бях чувал. Само българският писател го нямаше в тази каменна антология. Нито в литературата на света, нито в гробището му.“

А третият ни избор е печалният принц на нашата литература – Георги Марков. Печален, защото правото му да твори е отнето брутално. А имаше сили да допълни с още много прозрения лавицата свои книги. Ето един съвсем кратък, но изключително изразителен цитат от неговите „Задочни репортажи“:

„Един от елементите на посредствеността е свеждането на нещата до два цвята. Спектърът плаши посредствениците, както ги плашат противоречията.“

3

А иначе на гергьовденското ни хоро от думи спокойно можем да добавим например основателя на сп. „Светулка“ Георги Стоянов или пък автора на първите наши научнофантастични романи Георги Илиев. Място на него си е заслужил и изключително обичаният през последните години Георги Божинов – заради неговата „Калуня-каля“. Ако всъщност несправедливо пропускаме някое име тук, допълнете го! И нека празникът ни е честит!

Специална селекция книги за Гергьовден ви предлага Хеликон

За илюстрация е използван детайл от икона на поп Димитър Кънчов от Трявна, създадена през 1838 г. Материали: дърво, плат, темпера

Честитка за Гергьовден от Краси Проданов

Прочетете още

Dec

Декември идва с аромат на Коледа и хубава книга

Четем и се усмихваме Празникът обикновено може да ни изправи на нокти – заради многото …