Небесното светило има и официален празник – 3 май
Ако питате защо ни е такъв ден – отбелязва се, за да се изтъкне значението на слънчевата енергия. Без слънце няма живот, това си го повтаряме от малки. Неговата сила усещаме по най-различен начин. Без слънце сме и по-мрачни, със сигурност го знаете.
А пък като ни е приятен някой, му казваме, че е като слънце – с други думи, огрява и най-тъмните ни кътчета, прави ни щастливи!
Виждате колко дълбоко е проникнало слънцето в нашия живот, да не говорим пък за приказките, за народните ни песни… Слънце наднича наистина отвсякъде.
Едно много хубаво словосъчетание ни идва на езика – Слънце ясно.
Има една много известна народна приказка – „Защо слънцето не се жени“. Приказка за слънцето е написал също и Камен Калчев. „Слънцето и луната“ също е история от съкровищницата на фолклора.
Слънцето се равнява на доброто, това е ясно, макар че пак според народа напече ли, става жестоко към нас.
Но да се върнем към празника му – той се отбелязва от 1995 г. 8 минути – за толкова пътува светлината от Слънцето до Земята. Знаете, и Георги Господинов беше посветил разказ именно на това!
Бога-Слънце почитали едно време, а според езотеричното християнство Христос е именно въплътеното в тяло слънце.
Е, празникът има и научен контекст – слънчевата светлина е един от източниците на енергия на бъдещето. Така че да запазим природата и нашия дом, Земята.
В йога денят също започва със слънчев поздрав. А сещате ли се за слънцеядите – ония хора, които се хранят само с неговата енергия.
Колко много слънце ви предложихме сега в нашата Лира.бг! Така че и пожеланието ни е логично – да ви е много, ама много слънчево!
Денят на слънцето празнува и Хеликон – разгледайте специалната селекция