Най-обичаният имен ден ни накара да се разровим из Хеликон – и да открием в книгите колко много лица имат Ивановците
Наполовина ангел, наполовина човек
Йоан Кръстител е като запетайката, без която едно изречение губи силата си и се разпада… Но в този случай става дума за вярата… И в крайна сметка за всичко, което ни прави хора.
Затова и Ивановците са от особена мая
Вижте например първия сред тях в родната литература – Вазов е новатор в много отношения. Прокарва пъртина там, където преди е било пустош.
Още малко класика – но сменяме ракурса… Иван е и добър герой. Когато пък е Иван Денисович, е способен да разтърси цяло едно закостеняло общество. През 1962 г. излиза знаменитата книга на Солженицин „Един ден на Иван Денисович“. И за първи път някой проговаря за ГУЛАГ.
Един друг Иван – но в чешкия му вариант Ян, свети дълго, след като изгаря… Точно като светеца. Ленка Прохазкова разказва историята на Ян Палах в своята „Слънце в зенита“.
Думите обичат Иван
Това пък си го мислим – и с доза пристрастие, когато разгърнем книга на нашия Иван Голев. Понякога е безмилостен към това, което ни заобикаля, но винаги правдив. Препоръчваме ви например „Сезонът на погребенията“.
Иван е житейско състояние
Да вземем например папите – точно 23 са главите на Римокатолическата църква, които носят името Йоан… Пък и най-големият ни светец – от Горите рилски.
Името крие и много изобилие
Вярва се, че е на късмет – сигурно с право… Как иначе да си обясним, че ако изпишете Иван в търсачката на Хеликон, ще се появят цели 82 страници с книги, в които са забъркани предимно родни Ивановци.
Ето 10 с Иван и от нас
- Апокалипсис или Откровение на св. Йоан Богослов. Сигурно най-енигматичното от Новия завет, което се струва да се разлисти и като самостоятелно заглавие.
- Четириевангелие на Цар Иван Александър – част от списъка на ЮНЕСКО „Паметта на света“. Илюстровано с 366 миниатюри.
- „Под игото“ на Иван Вазов – българският роман започва оттук. Ново, симпатично и съхраняващо културното ни наследство издание.
- „Левски“ – роман, който коства живота на великолепната Яна Язова. Иконата на българското освобождение проблясва неочаквано през погледа на една жена.
- „Света Богородица на цветята“ – от един френски Иван, Жан Жьоне. Магично преплела в себе си характеристиките на роман, автобиография и поема.
- „Разплата“ – добавяме я тук, защото е най-новото от този американски Иван, Джон Гришам. И доказателство за майсторството му, поне в територията на трилъра.
- „Когато светът беше невинен“ – омайваща с миналото, което носи в себе си. Дело на една от най-известните в Румъния днес, Йоана Първулеску.
- „101 отбивки“ – всеки иска да пътешества, всеки иска да е свободен… Иван Михалев е открил как заедно с половинката си Елина. Затова и проектът им „101 отбивки“ се радва вече няколко години на такъв интерес.
- „Дневникът на един татко звероукротител“ – нещо свежо от най-ново време… Калоян Явашев обича папагалите и децата си и има своя теория какво ги свързва.
- „Спящите красавици“ – етимологията на Оуен също води към Иван… Оуен е един от авторите на тази книга и част от славната фамилия Кинг. Другият е всъщност баща му, Стивън Кинг.
Иван в книгите потърси Краси Проданов