Начало / Любопитно / Умът в клопката на електронното

Умът в клопката на електронното

Ефектът от устройствата и многото информационни канали ни прави разсеяни, че и по-глупави. Заедно с това много, много уморени

neck-1211231_1920

Проблемът със съсредоточеността е все по-голям

Основната причина да се дискутира изобщо нещо такова са електронните устройства. Потвърждават го изследвания на учени, а също и случаите, с които се сблъскват психолозите. Социологическите проучвания пък подкрепят тази теза.

Многото информационни канали ни пречат

Във всеки един момент някой от тях опитва да привлече вниманието ни. Британският телекомуникационен регулатор Ofcom например посочва на базата на собствено проучване, че хората „хвърлят едно око“ на телефоните си на всеки 12 минути. Но това е само върхът на пирамидата…

Кукичките за ума ни изскачат на всяка крачка

Независимо дали го правим за удоволствие, или по задължение на работното си място, обикновено следим поне една социална мрежа, контролираме новите писма в електронната си поща, а заедно с това водим и разговори по телефона. Именно това разпиляване на вниманието започва след време да снижава умствените ни способности.

Комерсиализирането на интернет подкрепя процеса

Представете си една най-обичайна ситуация, в която отваряте случаен сайт. Веднага пред погледа ви изскача прозорец, който ви пита за разрешение за използване на личните ви данни. Щом го затворите, се появява друг – той пък се интересува дали ще се абонирате за новини от въпросния сайт. Идва ред на трети – желаете ли да добавите фейсбук страницата сред любимите си. А дали не искате да се абонирате за бюлетин? О, не затваряйте още – приготвили сме ви много интересна статия…

Отначало е забавно, но умът е като фотоапарат. Всичко това се запечатва в него. Организмът от своя страна реагира по единствения възможен начин – като започва да произвежда хормони, чрез които да устои на процесите, на които го излагаме. Обикновено – адреналин и кортизол според специалистите. А това означава, че ставаме хиперактивни…

business-2846221_1920

На работното си място се разпиляваме в следене на всички информационни канали, а освен че разконцентрира, това много, много уморява ума и съзнанието

Ефектът от устройствата е като от безсъние

Вестник Гардиън пише на базата на собствени анализи, че в дългосрочен план следенето на всички тези канали за информация постигат върху нас ефекта на безсънието. Също британски психолог – Глен Уилсън, обръща внимание, че всичко това започва да оказва влияние и на професионалния ни живот. Дава за пример статистика, според която натискът на модерните технологии върху съзнанието ни води до това да прекъсваме процеса на работа средно на осем минути. Обикновено самото „междучасие“ е около пет минути, като след това обаче са нужни нови 15, за да „влезем в час“. Цифрите са безмилостни – значи пет часа от работното си време ние буквално работим само телом…

Това, че си почиваме, е заблуда

Най-яркият пример е вечерната разходка по фейсбук. Искаме да изключим от всичко друго, но още третият пост, който срещаме, ни ядосва. Или пък абсолютно несъзнателно плъзгаме поглед по екрана. Без да можем да го отлепим оттам. И това е перфектната илюстрация как правим нещо, без да правим нищо. Всичко накуп, но нищо както трябва.

computer-1185626_1920

Заблуда е, че си почиваме вечер, когато включим „за малко“ компютъра… По-добре опитайте с книга в ръка!

Опитайте с книга в ръка

Факт е, че книгите са балсам в много ситуации. Ако искате да проверите доколко е нарушена способността ви да се концентрирате, вземете книга, която преди време сте харесвали или дори обожавали. Или пък нещо, което винаги ви се е искало да прочетете. Долната граница е пет страници. Колко пъти се отклонява вниманието ви, докато погледът се плъзга по редовете? Имате ли желание да оставите книгата или да надникнете за секунда в телефона? Тези отговори ще ви дадат представа как се справяте с проблема вие.

Процесът на балансиране е сложен

Сложен, защото технологиите сякаш са ни натикали в ъгъла и без тях е невъзможно да свършим каквото и да е. Но малките крачки могат да ни покажат как да възстановим част от способностите си. И залагаме пак на книгата, защото това е време, което отделяте за себе си. Учите се да се концентрирате. Да надниквате в собствените си потребности. Просто да сте.

Ума от клопката на електронното разплете Краси Проданов

Прочетете още

15405726_100824-wabc-nicholas-sparkes-img

Никълъс Спаркс пак ни учи на човечност

Преживяванията на духа са най-важните Авторът на „Писмо в бутилка“ и много други любими книги …