Световната титла на отбора, ръководен от Дидие Дешан, обърна и нашите погледи към Париж
Правим го обаче по любимия си начин – чрез книгите
Франция е страна, която крие безкрайно вдъхновение – и много заглавия го доказват. Особено последните години романтиката на Бретан или пък чудесата на френската кулинария родиха доста бестселъри. Да се влюбиш край Сена от страниците на любим роман е класика за няколко поколения.
Дори Парижкият синдром е безсилен пред този чар
Нали знаете – Парижкият синдром си е съвсем истинско психично разстройство, което е породено от разминаване в очакванията за Париж и реалността. Счита се за тежка форма на културен шок. Обаче ето как събития като Световното първенство по футбол лекуват даже от него
Национален празник цели два дни
Може да се каже, че и датата на футболния финал на 15 юли беше щастливо стечение на обстоятелствата. Предната вечер под Айфеловата кула звуча Марсилезата заради паметната дата; на същия този ден едно време е превзета Бастилията. По-малко от 24 часа по-късно историята се повтори – отново Марсилезата в Париж, но вече заради футболистите.
Отборът олицетворява девиза на Френската република
„Свобода, равенство, братство“ са три думи, произнесени навремето от Робеспиер и останали паметни… Много показателно е тълкуването на последната от тях – „братството обхваща всички тези хора, французи и чужденци, които се борят за възтържествуването на свободата и равенството.“ И това обяснява защо многоликият във фамилиите си отбор има един основен живец – френското.
Франция обаче е и още 1001 неща
Любимите ни книги го показват… Всъщност, наред със създаденото от френски автори, напоследък има една много силна вълна, идваща отвън… С други думи, чуждоезични писатели ситуират действието в своите романи в Прованс или пък в Париж. Ето няколко показателни примера за истории, в които веднага да се влюбите… И да изпълнят лятото ви с чудно обяние…
ДАВИД ФОЕНКИНОС е 43-годишен парижанин, който на всичко отгоре е музикант. Нагоре го изстрелва „Деликатност“, филмирана с участието на Одри Тоту, а сега парижанинът обещава да ни разкрие „Загадката Анри Пик“ – за един библиотекар някъде в Прованс, който решава да събере накуп всички книги, отхвърлени от издателите.
ЕРИК ДЬО КЕРМЕЛ продължава тази линия – журналистът ни води в своята „Книжарката от площада на билките“ до едно малко градче на име Юзес. Реално погледнато, историята по страниците се е случила на него и съпругата му, когато любимата им книжарничка е на път да затвори.
АБЕЛ ШЬОВАЛЕ пък ни връща в Лозер в период, който споменахме – навечерието на Френската революция. Писателят, живял през по-миналия и миналия век, използва документални източници и създава „Жеводанският звяр“ – подобно на вълк същество, което яде хора. Книгата, ще се появи на български към края на юли.
ЖИЛ ЛЬОГАРДИНИЕ отново надява усмивката на лицата ни – Мари от романа му „Дотук с издънките“ е всичко друго, но не и късметлийка. Изритана от мъжа, с когото живее, тя се решава на странно отмъщение, като открадне котката му. Дали това е добро решение, ще разберем от „Дотук с издънките“.
РЕБЕКА РЕЙЗИН пък е от другите автори – дето въздишат в книгите си по Франция и Париж. Живее надалеч от Европа, чак в Австралия, и е много интересна причината, поради която започва да пише – именно книгите, които е прочела за Европа. Романтичните й истории грабват сърцето. Така е и в „Малкият антикварен магазин под Айфеловата кула“.
Аромат на Париж лъха от тези книги
Ухание на нещо несбъднато, което може да превърне живота ни в приказка… Нека си го пожелаем точно днес, когато френското повече от всякога е на мода.
За френския полъх в книжарниците ви разказа Краси Проданов