Начало / Любопитно / Несигурното бъдеще на писането на ръка

Несигурното бъдеще на писането на ръка

ил.2.деца пишатКомпютрите и таблетите променят начина ни на писане, ще изчезне ли с тях и желанието да „размахаме перото” веднъж завинаги? Дори завъртането на подпис става все по-рядко срещано, благодарение на безконтактните кредитни и дебитни карти.
Във времето, когато децата ни могат да скролват и тъчват по смартфони и таблети още с раждането си, настъпва ли краят на писането на ръка? Има ли си предимства доброто старо писане на хартия с химикал?

Упадък на химикалите

Да се учим да пишем ръкописно беше задължително до скоро в училищата по целия свят. Днес, все по-малко. Някои държави, като Финландия например, са се отказали от уроците по краснопис в училищата, за сметка на тези по писане на клавиатура. Същото важи и за САЩ, където само няколко щати продължават да учат децата как да пишат на ръка.
Някои специалисти обаче казват, че ръкописът има доста преимущества.  Ан Трубек, автор на „Историята и несигурното бъдеще на писането на ръка” казва, че уроците по писане могат да развият умението „автоматизация”. Това се проявява, когато една задача ни е позната и я правим почти без да се замисляме − така докато я вършим, можем да мислим за други неща. В този ред на мисли, Трубек сравнява писането на ръка с шофирането.
ил.1.писане на ръка„След като веднъж си станал шофьор, не мислиш постоянно „ляв крак на спирачката, десен на газта” или „завърти волана с още няколко градуса”. Просто го правиш машинално, автоматично. Това искаме да изградим в децата, когато ги учим на ръкопис. С вас не си мислим всеки път „направи примка надолу”, когато пишем буквата „д” или къде се намира „р” на клавиатурата. Така умовете ни са свободни да наблюдават и анализират други неща – посоката на колата, дали има пешеходци, идеите, за които пишем”, обяснява Ан.

Трубек е автор на много текстове и книги за писането на ръка и несъмнено не смята, че то ще изчезне в скоро време, нито изобщо някога. Тя вярва също и че учениците усвояват автоматизацията по-бързо с писането на клавиатура. Те започват да пишат без да гледат към бутоните на клавиатурата в по-ранна възраст, отколкото когато учат първо ръкопис. Това също им дава повече време да мислят за структурата на изреченията си и думите, които използват в тях.

Превод Кристина Цонева, по материали от „Би Би Си Фючър”

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...