Топ 50 на „Хеликон“ за най-продаваните книги през последните 10 години отразява не просто заглавия и автори, тази класация обхваща едно десетилетие. Вероятно човек може да назове същественото в живота си за последните 10 години… дали поне веднъж не е могъл да заспи заради книга, или се е събудил с идеята, че тя решава важен проблем, чел е тайно на работа, после я занесъл вкъщи и прозвънил всички телефони, зад които стои сродна четяща душа. Или обратно – ще се сети, че грижите му са повече – сменил е работата си, може да я е загубил, детето е пораснало, близък човек отдавна го няма, светът се тресе от катаклизми, а книгата чака да ù дойде времето…
Част от заглавията в хеликонския ТОП 50 са сравнително млади, но тъй като бързо набират популярност, попадат сред най-четените за последните 10 години. Статистиката е на база продажби за книжарници „Хеликон“ в цялата страна.
И понеже десетилетието предполага ако не носталгия, то със сигурност равносметка, ще отбележим нещо любопитно. За този период най-дълго са се задържали книги издадени през 2010-а. Първата в класацията датира оттогава − “Любов“ на Елиф Шафак. Цял букет я обгражда от същата година, който не увяхва и досега. Вижте само − “Крадецът на книги“ на Маркъс Зюсак, „Проницателят“ на Анди Андрюс, „Дневникът на един Дръндьо“. Позицията на създателя му Джеф Кини впрочем е съпоставима с тази на Хорхе Букай. Той издава „Да се обичаме с отворени очи“ пак през 2010-а. Двамата автори фигурират всеки с по четири книги в ТОП 50 на „Хеликон“.
С по две заглавия, без да са част от поредица, могат да се похвалят Дан Браун („Изгубеният символ”, „Ад“) , детската писателка Астрид Линдрген − („Карлсон, който живее на покрива“, „Емил от Льонеберя“), Халед Хосейни (“Ловецът на хвърчила”, “А планините ехтяха”).
Втората на Хосейни съвпада в 2013–а (друга силна година) с „Вината в нашите звезди“ на Джон Грийн и с „Аз преди теб“ на Джоджо Мойс, интересът към която пък подхрани едноименния филм, излязъл неотдавна.
Пътят към сърцето на читателя често минава през екрана до страниците, доказателство за това е феноменът „Тайната“. Точно десет години ни делят от документалното видео, в което група американски терапевти провеждаха автотренинг за благосъстояние. Очевидно доверието в тях не спада, факт, който потвърждава и книгата на Ронда Бърн в хеликонския ТОП 50 на десетилетието.
Впрочем, колкото по-назад във времето се връщаме, толкова по-устойчиви са четива за изцелителната сила на ума. Сякаш XX в. закова върху книжните рафтове „Монахът, който продаде своето ферари” на Робин Шарма (1997),“Подсъзнанието може всичко“ на Джон Кехоу (1987) и безсмъртния труд на Луиз Хей „Излекувай живота си“(1984).
Какъвто и самоконтрол обаче да прилагаме, задръжките падат, щом стане дума за секс. Бестселърът, описал индиректно въпроса, е „Мъжете си падат по кучки“. А другият, говорещ съвсем конкретно за него − трилогията „Петдесет нюанса“, която се класира изцяло в ТОП 50 за последните десет години.
Страстта към пътешествията задържа дълго вниманието към забавната публицистика − „География на блаженството“ от Ерик Уйанър, към романизирания ù вариант -“Яж, моли се и обичай“ на Елизабет Гилбърт и към практичния пътеводител – „101 отбивки“ на Иван Михалев и Елина Цанкова.
Така стигаме до книгите от български автори, общо 8 за едно десетилетие, като само 5 от тях са художествена литература. От четирилогията на Стефан Цанев „Български хроники“ се класират 3-и и 4-и том. Читателите явно предпочитат епохи, близки до съвременната.
Затова не търсим по-далеч от последните десет години – достатъчно сериозен ориентир за дълголетието на една книга и нагласите на едно четящо поколение. Дано то не е последното.
Ето и пълния списък със заглавия.