Начало / Любопитно / Как известните книжни персонажи получават имената си

Как известните книжни персонажи получават имената си

charachtersnamestout2Случвало ли ви се е, докато четете книга на Лий Чайлд, да се замислите „Какво име е Ричър?” Или да отворите роман на Майкъл Конъли и някак подсъзнателно да се сетите за Херонимус Бош?

Не сте единствените.

Entertainment попита шестима известни писатели как са избрали имената на някои от най-известните си персонажи и ето какво отговориха те.

Лий Чайлд за Джак Ричър

„Тъкмо бях загубил работата си като телевизионен режисьор. Постоянно си бях в къщи и имах много време да пиша по поръчка. Бях започнал да пиша нещо, което щеше да се превърне в първата книга за Ричър, когато една вечер съпругат ми ми каза: „Ела с мен утре до магазина, защото има много неща за пазаруване”. Тя е дребничка, а аз съм висок и всеки път, когато отивахме до супермаркета, се намираше някоя дребничка възрастна дама, която да каже „Какъв приятен, висок джентълмен. Ще свалите ли онази кутия от високия рафт?” И жена ми казваше „Ако не ти провърви с писането, можеш да станеш „reacher” (буквално – „достигач”) в супермаркета”. И аз си помислих, че това е наистина добро име. После съм срещал поне две бебета, кръстени Джак Ричър, независимо каква е фамилията на бащите. Родителите им са супер фенове и изживяването е наистина странно, защото те идват на срещи за автографи с бебетата и с актовете им за раждане за доказателство. Но винаги фенове са бащите, а майките стоят ммалко по-назад, леко засрамени.“

Кати Райкс за Темперънс Бренън

„През 1987 г. се присъединих към група, решила да обиколи света с името „Семестър в морето”. Една от другите студентки в групата се казваше Темпи, името ми хареса и аз го складирах в ъгълче на мозъка си. Както читателите ми знаят от 18-те романа, главната им героиня е родена в семейството на ирландски католици в чикагското предградие Бевърли. Поради тази причина „Темпи” трябваше да придобие по-приемлива, по-„католическа” версия и затова – Темперънс. „

Майкъл Конъли за Херонимус „Хари” Бош

„Когато бях в колежа, се записах да уча изкуство и по избор на преподавателя изучавахме художника от 15 век Херонимус Бош с неговите творби, изпълнени с хаос, несправедливости, заплата за греха и т.н. И после 15 години по-късно аз пиша първия си роман за лосанджелески детектив и си спомням за тези картини. И видях метафоричната връзка между този човек, разследващ убийства, и художникът, който рисува хаоса. Помислих си, че това странно име би заинтригувало читателите. Те или щяха да познават художника и да прочетат романа, за да открият връзката, или щяха да се чудят от къде идва това смахнато име и затова да прочетат романа. И двата варианта ме устройваха.“

Александър Маккол Смит за Прешъс Рамотсве

„Работех в Свазилент и в съседната къща домашната помощница имаше малко дете. Тя доведе малката си дъщеричка, за да ми я покаже и каза „Това е бебето Прешъс (на български – безценно)”. Когато трябваше да избера име за персонажа си, се сетих за това момиченце, облечено в прекрасна рокля. А в Ботсвана имаше село, наречено Рамотсве и от там дойде фамилията.“

Иън Ранкин за Джон Ребус

„Ребусът е картинен пъзел и аз реших, че в първата ми книга детективът ще получава такива пъзели от своя враг и ще трябва да разбере кой и защо му ги изпраща. Има един английски литературен детектив, който е кръстен Морз, като кода. И си помислих, ако има Инспектор Код, защо да няа и Инспектор Пъзел? Когато написах първия роман, тъкмо правех докторантура. Занимавах се със семиотика и отново се замислих колко умно е декетвивът да се казва Инспектор Пъзел. А после прекарах години в обяснения защо съм избрал това име. 10 години след публикуването на първия роман в един бар в Единбург се натъкнах на човек, чиято фамилия беше Ребус. Поисках телефонен указател от бармана и потърсил Р като Ребус. Човекът се казваше Джоуи Ребус и живееша на улица „Ранкин Драйв”. Не е ли странно?“

Уолтър Мозли за Изи Роулинс

„В повечето случаи изкуството разкрива подсъзнанието. Роулинс просто ми звучеше добре, а Изи (на английски – лесно) му пасна, защото такъв беше животът му. Но не съм го планирал така. Може би подсъзнанието ми е нашепнало „Уолтър, знаеш ли, имам една идея…”

Прочетете още

image

Майнкрафт книгите се превърнаха в хит след успеха на филма

Продукцията продължава да чупи рекорди През третия уикенд след премиерата си „Майнкрафт: филмът“ добави нови …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...