През 2016 година се навършват 110 години от рождението и 40 години от смъртта на проф. д-р Никола Шипковенски, виден български психиатър, основоположник на психопатологията и в частност на модерната съдебна психиатрия в България. Отбелязвайки тази годишнина, най-после на български език излиза неговата книга „Ятрогения или освобождаваща психотерапия“.
Книгата е написана на немски език и излиза първо в Германия (1965), след което в Япония (1975) благодарение на проф. Осаму Наката от Токийския университет по медицина и стоматология. Месеци наред той и трима негови асистенти отделят от времето си и я превеждат pro bono, убедени, че е необходима за японските лекари. През 1977 г. книгата намира своите читатели в САЩ и Швейцария.
Едва през 2016 г. тя достига българските читатели благодарение на издателство „Изток-Запад“. Преводът на български език е дело на дъщерята на автора – Мариана Шипковенска.
Тази книга поставя съществения въпрос за отношението и поведението на лекаря към пациента. Терминът ятрогения, образуван от гръцките думи iatros (лекар) и genesis (произход), обхваща възможните вреди, които лекари или лица без медицинско образование могат да причинят на болни и дори на здрави хора. Става дума за отрицателните въздействия, които разстройват душевността по психичен път. Разсъжденията, аргументите и заключенията на автора се основават на неговия четирийсетгодишен лекарски опит (цитирани са над 80 лични наблюдения), както и на осмислянето на позициите на именити негови колеги от различни области на медицината.
Десетки са положителните отзиви от изтъкнати специалисти, обнародвани в различни страни (ГДР, ГФР, Унгария, Чехия, Франция, Канада, Япония и др.). В редакционна статия в списание Acta paedopsychiatricа, издавано от Международната асоциация на детските психиатри, главният редактор проф. Ван Кревелен препоръчва: „Изучаването на забележителната монография на Шипковенски да бъде въведено задължително за студентите по медицина в целия свят…”
Проф. д-р Никола Шипковенски е виден български психиатър, основоположник на психопатологията и в частност на модерната съдебна психиатрия в България. От 1960 година е член на Международния съвет по групова психотерапия. Издава във Виена „Болестни реакции на личността – невроза и психогенни психози” (1961) и „Слабоумие и престъпление” в Йена (1962). Особено интересна е публикацията му „Психопатология на ръкуването“, която и до днес е уникална в световната психиатрична литература.
През 1963 г. Професор Шипковенски става член на Френското дружество за психосоматична медицина и на Световната федерация по неврология, издава на немски език „Ятрогения или освобождаваща психотерапия – кръстопът на всеки лекар”. През 1968 г. защитава дисертация на тема „Проблеми на шизофренните и циклофренните умъртвявания” за научна степен „доктор на медицинските науки”.
Шипковенски има огромен брой научни публикации на немски, френски, италиански, полски и руски езици. В България издига идеята за създаване на Институт по съдебна психиатрия, който да се ангажира с проблемите на съдебнопсихиатричната и съдебнопсихологичната експертиза.