През 1978 година в миланското издателство „Франко Мариа Рицци” се получава обемист пакет. Вместо обикновен ръкопис, сътрудниците с изумление откриват дебел сноп страници с илюстрации и пояснителен текст. Илюстрациите са странни и причудливи. А нито един от редакторите така и не успява да разчете текста.
В приложеното писмо пишело, че авторът е създал нещо като енциклопедия от друг свят. Книгата е съставена по подобие на средновековните научни кодекси: на всяка страница е изобразен определен обект, действие или явление; анотациите са написани на измислен език.
През 1981 година Рицци пуска луксозно издание на Codex Seraphinianus, който оттогава е издаван няколко пъти. Негов автор е Луиджи Серафини (Luigi Serafini), италиански художник, скулптор, архитект, преподавател по графичен дизайн във школата Футурариум (Futurarium).
Книгата е рядка и скъпа. Излизала е в малки тиражи на най-добра хартия. Цената й например в Amazon.com варира между 400 и 1000 долара.
11-те глави в книгата са посветени на различни множества: флора, фауна, градски живот, химия и биология, механика и технически изобретения, народи, карта на света с обикновени и известни хора, писменост, храна и облекло, празници с игри и развлечения, градска архитектура. Така Codex Seraphinianus се явява пълноценна енциклопедия на измислен свят, който може би съществува или ще съществува някъде във Вселената.
Писмеността на книгата е непонятна, макар да напомня латински – думите се пишат на редове, отляво надясно, с главни букви в началото на това, което може да се приеме като изречение. Графиката на буквите наподобява грузинската или еврейската азбука. Многобройните опити така и не успяват да разчетат написаното, макар че то е по-скоро графика, а не смислен текст. Известният писател и журналист Итало Калвино възторжено заявява: „Кодексът” е един от най-любопитните примери за книга с илюстрации. Четете я, като използвате не привичния език и традиционното възприятие. Тази книга няма друго значение извън това, което й придава всеки отделен изобретателен читател.”
Какъв е все пак Луиджи Серафини? Лъжец и мистификатор или пророк и визионер? „Кодексът” изящна имитация ли е или автентично свидетелство за края на света? Едва ли някога ще получим отговор. Независимо от това, Codex Seraphinianus си остава една от най-интересните книги в историята на човечеството и най-странният литературен артефакт на 20 век.