Четенето онлайн става все по-популярно. Все по-често човек не отива в книжарницата или в библиотеката, а сяда пред монитора си, влиза в любимата си онлайн библиотека и започва да чете.
Разпространението на този вид четене е лесно обяснимо. Така няма нужда, когато тръгнем на почивка, да вземаме със себе си цяла чанта с книги. Достатъчно е да вземем таблета си или електронната си книга и сме запасени с четиво. Но наред с популярността си, този начин на общуване с литературата поражда и тревогата как четенето се отразява на здравето на очите ни. Дайте да видим трябва ли да се притесняваме. И ако трябва, от какво?
Дългото седене пред компютъра може да има няколко възможни последствия:
1. Бърза преумора;
2. „Пелена“ пред очите;
3. Усещане за „пясък“ в клепачите;
4. Различни очни болки;
5. Червени кръгове.
Не изпадайте веднага в паника! Тези последствия могат лесно да бъдат избегнати. Просто трябва да знаете как да го направите.
1. Когато четете книги онлайн, увеличавайте шрифта до удобния ви размер;
2. Купете си капки за очи, които заместват слъзната течност. Продават се в аптеките;
3. Давайте отдих на очите си на всеки половин час;
4. Купете си очила с прогресивни стъкла. Използването им при четене на компютър значително ще понижи зрителната умора. При работа с компютър такива очила са по-ефективни от обикновените;
5. Не забравяйте да мигате по-често и не разтваряйте широко очите си, когато разглеждате някакъв обект. Това ще ви помогне да избегнете синдрома на „сухото око“.
Ако имате таблет, не се въргаляйте по цял ден с него в леглото, четенето в легнало положение не е полезно. При първите симптоми на умора спрете и си направете почивка. Не страдайте, интересната книга никъде няма да ви избяга.
Ако вземете предвид тези съвети и ги приложите на практика, няма да имате никакви проблеми при четенето онлайн. Ще си спестите раздразнителността и болките в главата, които често възникват при неправилна работа с компютъра. Запомнете, за удобството при четене и за избягване на неприятните ефекти, трябва правилно да разположите монитора си.
Центърът му трябва да е на 20 сантиметра под нивото на очите ви. Екранът не бива да е на по-малко от 50 сантиметра от вас. За профилактика правете петминутни почивки, като отмествате очите си от монитора и ги фокусирате върху отдалечени предмети.
Учените и специалистите отдавна са разбрали, че няма как се избяга от техническия прогрес. Самите те не могат да работят без компютри и друга съвременна техника.
Четенето като цяло и онлайн четенето, в частност, ни позволяват да разширяваме границите на въображението си. Всяка книга, която четем – роман, разказ, повест – преминава през сърцето ни, през мислите и чувствата ни. Така преживяваме истории, ситуации и сюжети, които никога не бихме преживели в реалността, а често пъти бихме искали. Затова нека не пренебрегваме четенето заради възможните последствия – те никога няма да настъпят, ако спазваме правилния подход. Четете, фантазирайте, мислете!
Прочетете още
Миризмата на старите книги – от ванилия до шоколад
Тя е способна да омае всеки четящ човек Учени от Лондонския университетски колеж инвестирали време …