Начало / Читатели / Читателски дневник: Любимите книги на Паулу Коелю

Читателски дневник: Любимите книги на Паулу Коелю

Paulo CoelhoВсички го познават. Няма как. Неговия „Алхимикът“ завладя света и изстреля Паулу Коелю в стратосферата на успеха. Но той не спря, продължи да вълнува читателите си с поучителни, полезни, добри и истински истории. Някои го отричат, но милионите продадени копия по цял свят не могат да бъдат пренебрегнати. Коелю е един от най-популярните и влиятелни писатели в нашето време.

В навечерието на излизането на новия му роман, в който разказва за живота на Мата Хари „Шпионката“, Коелю е новият ни гост в рубриката „Читателски дневник“. Ето любимите му книги, събрани от www.favobooks.com:

„Песни за невинността и опита“ от Уилям Блейк

Пасторалният контекст на „Песни за невинността“ е изключително значима. Битката на човека срещу подтисничеството започва в този сборник стихове и се развива в „Песни за опита“. „Песни за невинността“ пресъздава детските и младежките години. През тях преминава едно цялостно усещане за отхвърлянето на порастването, което не може да бъде избегнато въпреки предупрежденията срещу прекомерната невинност на перспективата. Блейк е открит противник на англиканската църква и елементи от тази негова борба могат да се открият в някои творби.

„Една отделна реалност“ от Карлос Кастанеда

Тези, които се интересуват от бума на наркотиците през 60-те години на 20 век или от метафизичната реалност с всичките й измерения, тази книга може да осигури доста информация. Читателят може да предпочете първо да се запознае с ученията на Дон Хуан, за да свикне с перспективата на западното срещу източното мислене, както и да научи за негативния опит на Кастанеда с халюциногенния кактус пейот. Книгата е сбор от философия и преживявания, антропологични бележки и идеи, сред които и тази, че психотропните растения влияят на човешката способност да виждаме енергията.

Диалозите на Платон

Раздел „Философия“ на всяка библиотека не е пълен, ако в него не присъстват Диалозите на Платон. Те включат дебати и полемики по различни актуални и днес теми и казуси, а бележките под линия помагат съвременният читател да се справи с неизменните културни различия. Те са особено важни в „Републиката“ – описаният от Платон идеален образ на държавно управление.

„Пророкът“ от Халил Джубран

Според Би Би Си, „Пророкът“ е сред малкото книги на арабски поети, които продължават да се преиздават непрекъснато, подходящи са за всички възрасти и вероизповедания. Творбите на Джубран засягат различни теми от живота – семейство, любов, труд, смърт. Той стига до тях след дълъг житейски път, но книгата е лишена от ирония или сарказъм. Това е логично, защото Джубран изповядва философия, в която никой не съди или не налага вярванията си над заобикалящия го свят.

„Сто години самота“ от Габриел Гарсия Маркес

Книгата е сред препоръчваните и от бившия американски президент Бил Клинтън, на първо място в класацията е и за Опра Уинфри. Тя се фокусира върху времето и семейството. Градчето Макондо, основано от Хосе и Урсула Буендия, сякаш откъснато от останалия свят. В романа Маркес изследва общочовешки въпроси – от самотата до политиката и бедността – през перспективата на пет поколения. Книгата може да се възприеме и като описание на детството на автора в родното му колумбийско градче, захранено от фантастични истории за призраци и войници от баба му и дядо му.

„Тропик на Рака“ от Хенри Милър

Книгата е сред любимите на Боб Дилан, въпреки че не е приета добре в началото в САЩ. Детайлните описания на женски тела дават вътрешен поглед към личния живот на Милър, който включва и дълбок гняв срещу несправедливия живот. От разочароващи набези в нощни клубове до оргии с проститутки, главният герой изживява всичко телесно, намиращо се отвъд обикновения живот. Книгата е сред любимите на почитателите на литературата на битническото поколение, където попада и Джак Керуак.

Прочетете още

Banner-site_Edital-projeto-de-leitura-RCML-3

Рио се готви за световна столица на книгата

Титлата ще наследи от европейския Страсбург Рио де Жанейро ще получи официално престижното звание на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...