Едно от съкровищата на Националния исторически музей – Златната книга, бе включена в класацията на 10-те от най-старите книги на сайта mentalfloss.com. Сред включените издания в подреждането са книги, чиято възраст трудно може да бъде установена. Повечето от тях обаче са на над 1000 години и са оцелели до модерни времена.
Ето ги:
Златната книга на етруските (приблизителна възраст 2616 години)
Безкрайно древната Златна книга на етруските се състои от 6 страници, изработени от 24-каратово злато, с размери 5 см на 4,5 см, свързани със златни пръстени. Върху плочите е издълбан текст с етруски букви и рисунки на кон, конник, сирена, лира и войници. Според археолозите това е най-старата съхранила се книга на света, създадена 600 години преди Христа.
Съдържанието на книгата подсказва, че тя е направена във връзка с погребението на аристократ, изповядващ култа на Орфей. Гръцкият философ Питагор е популяризирал този култ, произхождащ от Тракия, в Южна Италия и сред съседните племена. Досега са открити около 30 отделни страници от етруски книги, но само в България е открита цяла книга, чиито страници са съединени със златни пръстени.
Книгата, която е изложена в залите на НИМ, е била намерена преди около 60 години от войник, работил при прокопаването на канал около р. Струма, но скрита и дарена анонимно от 87-годишния й собственик.
Библията на Гутенберг (приблизителна възраст 561 години)
Библията на Гутенберг е първата важна книга на Запада, отпечатана на печатарска машина. Устройството било изобретено от Йохан Гутенберг в Майнц, Германия, през 1455. Днес са оцелели около 50 копия от Библията на Гутенберг, като само 21 екземпляра са цели. Много от тях се пазят от институции и библиотеки – Британската библиотека, Центърът Хари Рансъм в Университета на Тексас, Националната библиотека на Франция в Париж, Библиотеката на Конгреса във Вашингтон, Музея на Ню Йорк (където има цели три броя) и т.н.
„The Codex Calixtinus“ (приблизителна възраст 866 години)
„The Codex Calixtinus“ е написан в средата на XII век. Оригиналът е приписван на френския монах Емерик Пико. Той съдържа пет книги. Първите четири са религиозни текстове. Петата, финалната книга, е пилигримски пътеводител на Камино – пътуването до Сантяго де Компостела в Испания. Тя съдържа полезни съвети къде да се отседне, каква храна да се избягва (например – от сома ще ви стане лошо). През 2011 г. ценната книга е открадната от архивите на катедралата и около година се смятат за загубени. Открити са от работник по поддръжката, заедно с други ценни текстове и 1 милион евро. Ценната книга е върната в Катедралата на Сантяго де Компостела, но този път е пазена много по-стриктно.
„The Uta Codex“ (приблизителна възраст 991 години)
„The ц“ е прекрасно цветно издание с Баварски госпели, създадено за Абата Ута от Нидеермюнстер около 1025 г. Заради прекрасните си илюстрации изданието е смятано за една от най-важните книги на XI век за Западните илюминати. Оригиналът е със златен обков, което го прави още по-ценно. Съхранява се в Библиотеката на Бавария в Мюнхен.
„St. Dunstan’s Classbook“ (приблизителна възраст 1073 години)
„St. Dunstan’s Classbook“ е съставена от четири книжки, съшити заедно в една книга, когато Св. Дънстън е ил абат на Абатството Гластънбъри в началото на Х век. Книгата съдържа забележителни илюстрации, правени на ръка, на Св. Дънстън, рисувани от самия него. Книгата се пазело в Абатството Гластънбъри, но от 1601 г. е част от колекцията на Библиотеката Бодлен в Оксфорд.
„Siddur, Jewish Prayer Book“ (предполагаема възраст 1176 години)
Учените, които работят по Зелената колекция – една от най-големите колекции на редки библейски артефакти, открили „Siddur“ (еврейска молитвена книга) през 2013 г. тя датира от около 840 г. Тази ранна книга е вероятно най-старият оцелял „Siddur“.той е написан на пергамент на архаичен иврит. Ценният екземпляр е част от Зелената колекция, която ще бъде изложена в специален музей във Вашингтон през 2017 г.
„The Book Of Kells“ (приблизителна възраст от 1216 г.)
„The Book of Kells“ е великолепно илюстриран ръкопис, смятан за едно от най-големите съкровища на Ирландия. Той е създаден около 800 г. в манастира на шотландския остров Йона и транспортиран в манастира в Келс в Ирландия след викингското нашествие в Йона. Учените вярват, че книгата е дело на трима различни монаси. От 1953 г. книгата е разделена на четири тома, като два по два те са показани в Старата библиотека на Тринити Колидж в Дъблин.
„The Benedictine Rule“ (приблизителна възраст от 1316 години)
Това е най-старата книга с английски корени. И тя е част от колекцията на Библиотеката Бодлейн в Оксфорд. Една от първите версии на издание от 700 г. на монаси от Мидландс. Св.Бенедикт е един от първооснователите на западното монашество. Той създал своите правила през 540 г. Запазеният екземпляр е красиво илюстрован.
„St. Cuthbert Gospel“ (приблизителна възраст от 1316 години)
„St. Cuthbert Gospel“ е най-старата европейска книга. Предполага се, че е създадена в края на VII век, или началото на VIII век. Тя съдържа песента на Йоан, написана на литински. Била е погребана с тялото на св. Кутберт в ковчега му в Катедралата Дърам. Ковчегът бил отворен през 1104 г. През 2014 г. Британската библиотека дава 9 милиона лири за уникалния госпел. Сега може да бъде видян в съкровищницата на библиотеката в Лондон.
„The Leiden Herbaria“ (приблизителна възраст 1416 години)
Това е най-старият познат латински ръкопис, съдържащ ботанически записки. Той датира от около 600 г. и се пази в Библиотеката на Университета Лейдън. Хербариат съдържа ръководство за растения и медицинската им употреба. Написан е на латински вероятно от живял в Африка. Съдържа и красиви илюстрации. Предполага се, че е създаден в Италия.
„Nag Hammadi Library“ , (предполагаема възраст 1666 години)
През 1945 г. двама египетски фермери откриват парчета от 13-вековната книга в Горен Египет. Всяка от книгите е с кожена подвързия и е писана в средата на IV век. Те съдържат забравени лекции от ранното християнство, които проповядват към вяра в духовното вместо към стремеж към материалното. Смята се, че това са най-ранните познати християнски текстове. Пазят се в Коптския музей в Кайро.