Начало / Любопитно / И си пея, и си чета (любимите книги на 8 музикални звезди)

И си пея, и си чета (любимите книги на 8 музикални звезди)

tumblr_lunrp2Xysm1qlc0voo1_400Днешната дата – 26 юли, се оказва един от най-добрите дни за рок-музиката. Причината е, че на нея през 1943 г. на бял свят се появява Майкъл Филип Джагър, който е познат на цял свят просто като Мик. Шест години по-късно, на същия ден пък се ражда Роджър Тейлър – барабанистът, който винаги ще помним като легенда на „Куин“.

Затова, докато си слушаме в тяхна чест любимите ни парчета като „Radio Ga Ga“, „A Kind Of Magic“, „Innuendo“, „These Are The Days Of Our Lives“ на Тейлър и всичко на „Ролинг Стоунс“, се запитахме какво ли четат рок звездите.

Големите музиканти са креативни личности и като такива, те, разбира се, обичат да четат. Често вдъхновението за най-големите им хитове идват именно от литературата. Предлагаме Ви списък с любимите произведения на някои от обичаните ни членове на банди и музиканти:

Били Джо Армстронг от „Грийн Дей“: „Спасителят в ръжта“ от Дж. Д. Селинджър

Това като че ли не е изненада. Все пак през 1992 г. записват и песен на „Грийн Дей“: „Who Wrote Holden Caufield?“. Интересно е, че Армстронг отказва да прочете книгата в гимназията. По-късно обаче открива, че Холдън Колфийлд носи доста от чертите на собствения му характер.

Били Айдъл: „Невромантик“ от Уилям Гибсън

Целият албум – класика на Айдъл „Сайбърпънк“ е базиран на книгата на Гибсън. Певецът е обсебен от тази творба до толкова, че отказва да отговаря на журналистически въпроси, свързани с албума. Проговаря само, когато се е убедил, че репортерът пред него е чел книгата. По-късно пък се изцепва, че самият той не е чел романа, а го е поел чрез осмоза.

Ленард Бърнстейн: „Алиса в Страната на чудесата“ от Луис Карол

Великолепният композитор, автор на „Уестсайдска история“ и още много други е почитател на Луис Карол (изненадващо, след като един от най-популярните му мюзикъли е базиран на „Питър Пан“). Той взимал по един екземпляр от „Алиса в Страната на чудесата“ на всяко свое пътуване. Дори е погребан с книгата.

tumblr_mwtzztFs0w1smkfz0o1_500Кърт Кобейн от „Нирвана“: „Бродягите на Дхарма“ от Джек Керуак

Поетичната, но лутаща се душа на Кобейн много си отива с творчеството на Керуак. Писателят оказва огромни влияние на блондина и е негова пътеводна звезда в много отношения.

Ник Кейв: Светото евангелие от св. Марк

Сам по себе си и писател, Ник Кейв се оказва и много религиозен. Той разнася навсякъде канона и освен всичко друго – позволява си да го и интерпретира.

Мик Джагър: „Майсторът и Маргарита“ от Михаил Булгаков

Мик получава книгата като подарък от приятелката си Мариан Фейтфул през 1967 г. Година по-късно „Ролинг Стоунс“ записват хита си „Sympathy for the Devil“. Ясно е от къде е дошло вдъхновението.

Рей Манзарек от „The Doors”: „Майсторът и Маргарита“ от Михаил Булгаков

Манзарек също като Джагър е повлиян дълбоко от Булгаков. Той дори мечтае да снима филм по романа, като иска Мик Джагър в ролята на Дявола. Друга от приятелките на Мик – Джери Хол обаче казва за плана: „Не прави филма докато не завърши турнето. Но да, това е любимата му книга, а той е истински Воланд.“

Робърт Смит от „The Cure”: „Чужденецът“ от Албер Камю

Един от най-популярните хитове на „The Cure” е наречен „Killing an Arab“. Дълго време се смята, че песента е расистка, анти-арабска, но всъщност това е прочитът на Смит на романа на Камю. Напоследък Смит променя текста на „Kissing an Arab“ и „Killing an Ahab.“

Прочетете още

81jwQ3NZoiL._AC_UF1000,1000_QL80_

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (14 април – 20 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Say You’ll Remember Me“ от Аби Хименес (нова в класацията) 2. …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...