Харлан Коубън е един от най-големите майстори и звезди на криминалната литература. Той е носител на множество награди в САЩ.
Коубън е поредният гост в рубриката „Читателски дневник“. Неговите любими книги бяха публикувани от в. „Индипендънт“.
„Синдромът Портной“ от Филип Рот
Рот е любимият ми писател. И двамата сме евреи от Ню Джърси и няма друг автор, който толкова добре да кореспондира с този район. Това е една история извън времето, която предизвика истинска буря при излизането си на пазара. Това е див, истеричен и жизнеутвърдаващ роман.
„Marathon Man“ от Уилям Голдман
История за двама братя и за оцеляването от нацисткия режим. Това е първият трилър за тийнейджъри, който прочетох. Когато го четях, можеше да допреш пистолет в главата ми и нямаше да разбера, толкова бях завладян. Най-вероятно това е романът, който е имал най-голямо влияние върху мен. Подсъзнателно осъзнах, че писането е професия, която може да накара хората да се чувстват по този начин, и няма по-хубаво от това.
„Ceremony“ от Робърт Б. Паркър
Паркър беше наследникът на Реймънд Чандлър. В тази книга героите му Спенсър и Хоук разследват случай с изчезнало момиче. Често се шегувам, че 90% от криминалните писатели признават, че Паркър има огромно влияние върху писането им, а останалите 10% лъжат. Обожавам стила му
„Да убиеш присмехулник“ от Харпър Ли
Съдебна драма, която излиза извън времето. Фантастичен криминален роман. Разбира се, покрай расовите въпроси, които повдига.
„Хрониките на Нарния“ от К С Луис
Любимият ми детски роман. Обичам тези истории. Можех да си представя магията всеки път, когато отварях гардероба. Това слагаше край на отегчителния ден и ми откриваше цял нов свят. Абсолютното бягство.
„Blueprints For Building Better Girls“ от Елиза Шапел
Обичам остроумните разкази. Странно, но са писани от жени. Голям фен съм на Шапел.