Преди време Стивън Кови написа „Седемте навика на високооефективните хора“ и книгата му остава в историята като един от най-влиятелните и четени бестселъри в сферата на психологията. Следвайки насоките, дадени от Кови, Джесика Уудбъри извлече за сайта www.bookriot.com Седем навика на високоефективния читател.
„Често приятелите ми ме питат: „Не знам как намираш време да четеш, – казва Джесика, която е юрист и сама отглежда двете си деца. – Но ако обичаш книгите, винаги ще намериш време. Другото, което ги учудва е способността ми да прочитам няколко книги на месец. Затова реших да събера тези седем навика, за да помогна на други любители на четенето като мен да отворят място за четене в натоварения си график.“
- Четете преди лягане. Всяка вечер. Така или иначе, кисненето пред телевизионен, или компютърен екран е вредно. А ритуалът да си легнете вечер с книга в ръка действа наистина успокояващо. Чета по 30-45 минути всяка нощ в зависимост от това колко съм уморена и колко добра е книгата.
- Слушайте аудио книги. Ако пътувате с кола, или просто ходите от точка А до точка Б, аудиокнигите са невероятна възможност. По време на пътуване в градския транспорт пък винаги отваряйте книга – било то от електронния си четец, или хартиена.
- Четете, докато обядвате. На първото си работно място, всеки ден затварях вратата на малкия си кабинет, разопаковах сандвича си, сядах на стола, вдигах си краката и четях. Тези тих моменти на бягство от целия свят правеха обяда ми наистина прекрасно изживяване. Напоследък, както много други, просто не обядвам, зарината в работа. Но винаги се опитвам да си „открадна“ 20-30 минути почивка с книга.
- Четете в леглото, когато се излежавате в почивните дни. Няма по-хубаво и мързеливо изживяване от излежаването за допълнителни един-два часа в леглото с книга. Ако сте чел преди да заспите, книгата ви още ще е до вас. Понякога се събуждам, чета около час и пак заспивам.
- Починете си от телевизията. Може би гледате много сериали, записани от оператора ви. Зяпането на телевизора ме лишава от времето ми за четене. Любимият ми сериал „Скандал“ намалява времето ми с някоя книга. Не ме разбирайте погрешно – харесвам телевизията, някои предавания просто ми позволяват да изключа мозъка си. Но започнах да устоявам. Да, телевизията позволява да правите и други неща по време на предаванията, а четенето – не. Но е наистина важно да оставите мозъка ви да си почине и да се фокусира само върху една дейност.
-
Осигурете си достъп до повече книги. Това означава – напълнете четеца с книги, вземете си карта от библиотеката, или пък чип за лоялни клиенти в близката книжарница. Посещавайте магазина поне два пъти месечно – така едновременно ще можете да се запознаете с новите заглавия и ще „заредите“ нощното си шкафче. Ако пък вече имате повече книги, отколкото можете да понесете – дарете ги, или ги занесете на някой букинист. А може и да ги споделите с приятелите си.
- Социализирайте се покрай прочетените книги. Включете се в някой литературен клуб, регистрирайте се в социални мрежи за читатели като Goodreads, или Riffle, четете ежедневно литературни и читателски блогове. Разпитвайте приятелите си за книгите, които наскоро са им направили впечатления. Ако нещо ви заинтригува – добавете го в списъка си с книги за четене. Всички тези неща ще ви помогнат да сте информирани, лесно да намирате следващото си четиво, но и да препоръчвате и да общувате с други любители на книгите, което е важно допълнение в процеса на превръщането ви във високоефективен читател.
Това са седемте навика. Изглеждат като да изискват жертви, но всъщност не е така. Ако превърнете четенето в навик, денят ви ще бъде по-добър, по-организиран, а вие самият – по-отпочинал и щастлив. Нищо от изброеното по-горе не е трудно, или невъзможно, нали?