Начало / Интервюта / Ник Хорнби: Писането е въпрос на самочувствие

Ник Хорнби: Писането е въпрос на самочувствие

Английският писател Ник Хорнби (58)  се прочу с книгите „Ега ти животът“, „Трудно е да бъдеш добър“ и „Кажи ми Маркъс“, както и мемоарите си като запален футболен фен „Треска за футбол“. Романите му получиха и допълнителен тласък след успешните си адаптации за малкия и големия екран. Напоследък обаче той е по-известен с работата си като сценарист и е зарязал писането на собствени книги. Последно той бе в екипа по сценария на пиесата по книгата „Бруклин“ от Колъм Тойнби, която ще бъде поставена на сцена в Лондон на 6 ноември. По този повод „Гардиън“ се свърза с Хорнби за да разкаже за разликите между писането на романи и сценарии.

–––––––

Имате четири сценария за филми, какво научихте от писането им?

–          Най-трудното в писането на сценарии в сравнение с писането на романи, е да не се обезкуражаваш, защото понякога това е работа, на която не й се вижда краят. Прекарваш страшно много часове в занимаване с това и ако имаш и друга работа в един момент си задаваш въпроса: „Ама какъв е смисълът?“. И накрая, като излезе филмът, виждаш крайния продукт и разбираш, че си е струвало.

Има разлика и в техниката на писане, нали? Набляга се на минимализма, на показването, а не на текста?

–          Да. В писането на сценарии се набляга на кондензирането на текста. Но е забавно да пишеш диалозите. Дори на най-маргиналните герои. Има и писане в писането, има и рекламно писане, но представено като художествено. Трябва да намериш място за всичко, за да се получи и търговски продукт. Понякога дори е забавно как някой по-маловажен герой се превръща в първостепенен.

Като писател имахте имиджа на мъжкар, пишете за музика, футбол, все момчешки неща. Като сценарист обаче проектите ви са насочени към дамска аудитория. По-трудно ли е писането за жени от това за мъже?

–          Трудно е да се пише за когото и да било, освен за мен самия като читател. Най-лесно ми беше да напиша „Треска за футбол“, защото беше автобиографична. Но като цяло за мен няма разлика дали пиша за мъже или за жени.

Започнахте ли нов роман?

–          Не…

А случвало ли ви си е да имате авторско блокиране?

–          Писането е въпрос на самочувствие и търсене на смисъла на нещата. Разнообразието от идеи винаги ме е предпазвало от писателски блокаж. А когато пишеш сценарии, винаги има някой след теб, който казва: „Тази сцена трябва да е по-кратка!“ или „Трябва тези герои да направят еди-какво си“. Тогава няма как да блокираш. Хубаво е, когато някой друг взима решенията.

Смятате ли, че съвместната работа е по-добра от писането сам?

–          Догодина ще се навършат 25 години, откакто за пръв път седнах сам да пиша. Винаги приемам с ентусиазъм работата с някой друг.

Вярвате ли в съдбата?

–          Вярвам в съдбата… след като се е случила.

Как възрастта промени маниера ви на писане?

–          Като погледна старите си писания, книгите си, си давам сметка, че сега не бих могъл да ги напиша. Ако трябваше да напиша днес „Треска за футбол“, тя щеше да е по-мъдра, но и по-скучна, защото едно от най-големите й качества е липсата на перспектива в нея.

Никога ли не сте се изкушавали да живеете някъде другаде освен в Лондон?

–          Семейното ми положение не го позволява.

Все още ли сте запален по футбола?

–          Няма промяна в тази насока. По-малките ми синове, които са на 11 и 12 години, са запалени фенове на „Арсенал“. Дори моят интерес да е позападнал, в крайна сметка няма как да пропусна мач.

Какви са другите ви мании освен музиката и футбола?

–          Не мисля, че въобще имам някаква останала мания. Животът ми се промени, свързан е с много повече контакти и нямам време за обсесии. По принцип маниите са характерни за хората с повече свободно време.

Как се отървавате от стреса?

–          Аз съм човек на телевизията. Сега е златният й век. И за моя изненада – обичам да гледам готварски риалити програми със семейството ми. Риалитата показват тенденцията, че хората живеят с измамното усещане, че имат някакъв талант, а всъщност нямат.

Как ще отпразнувате 25-тата годишнина от писателската си кариера?

–          Ще си купя сандвич, а след това ще отида на фитнес.

Свързани заглавия

Ник Хорнби препоръча на родителите да казват на момчетата си да не четат

Ник Хорнби с първи роман от 5 години

Ник Хорнби: Кажете на момчетата, че книгите са неподходящи за тях, и те ще ги четат

Книги от Ник Хорнби тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...