Начало / България / Добрият живот е темата на есеистичния конкурс на Гьоте-институт

Добрият живот е темата на есеистичния конкурс на Гьоте-институт

Гьоте-институт, KX – „Критика и Хуманизъм” и „Панорама” организират конкурс за есе. Въпросът, на който трябва да отговарят участниците е „Какво е добър живот и какво би трябвало да направиш, за да го постигнеш?”.

„Германия чества 25-годишнината от обединяването на някогашните две държави – Федерална република Германия и Германска демократична република. Моментът навежда към равносметка и размисъл – какво постигнахме, къде сме днес, какво се случи с нашите очаквания, накъде да вървим”, уточняват организаторите.

Изисквания
Формат: текст до 3 600 знака (вкл. интервалите). Напълно сте свободни да добавите илюстрация, диаграма и т.н., стига цялостната работа да не надхвърля 2 стандартни страници.
Срок: Текстовете се изпращат до 15 ноември 2015 г. единствено по електронен път на адрес: dasguteleben@sofia.goethe.org
Важно: Текстовете трябва да бъдат формулирани анонимно и не трябва да съдържат информация, която да позволява заключения за самоличността на автора. Само имейлът трябва да съдържа името и фамилията на автора и адреса за обратна връзка. Освен това трябва да бъдат подписани и изпратени заедно с есето и декларациите за преотстъпване на права и за авторство (уверение, че есето не е плагиат).

Всички есета ще бъдат анонимизирани преди предаването им на журито.

Със самото изпращане на есетата на организаторите се прехвърля и правото да публикуват части от есетата или целите есета, било онлайн, или в печатни и електронни медии, като се цитира името на автора. Авторските му права са гарантирани.

 Журито е в състав:
– Aнтоанета Колева, директор на изд. къща KX – „Критика и Хуманизъм”
– Д-р Нина Николова, преподавател по социология, Пловдивски университет
– Проф. д.н. Стилиян Йотов, преподавател по философия, Софийски университет
– Бойко Василев, журналист, водещ на предаването „Панорама”, БНТ
– Енцио Ветцел, директор на Гьоте-институт, който ще прочете преведените от организаторите на немски език десет най-добри текста, номинирани от другите членове на журито

Награди:
От първо до трето място: Прочит на есетата лично от професор Хартмут Роза (преводът на немски език за тази цел се поема от организаторите) и личен коментар към автора на есето.
 От първо до десето място: Екземпляр от българското издание на книгата на професор Хартмут Роза „Ускоряване“ с личен надпис за всеки от авторите на отличените есета.
Първо място, голямата награда: Курс по немски език в Гьоте-Институт София. Представяне на есето в рамките на репортаж за събитието в предаването „Панорама” на БНТ.
Второ място: Комплект от 6 книги в областта на хуманитарните и социалните науки, по избор на немски и/или български език. Заглавията на български език са по избор от изданията на КХ – Критика и Хуманизъм и са измежду преводи на немскоезичните автори Георг Зимел, Валтер Бенямин, Хан-Георг Гадамер, Улрих Бек, Зигмунд Фройд, Ханс Блуменберг, Роберт Валзер и др. Заглавията на немски език са по избор на спечелилия наградата.
 Трето място: Комплект от 4 книги в областта на хуманитарните и социалните науки на български език, по избор от изданията на КХ – Критика и Хуманизъм
 От първо до пето място: Публикация на текстовете в печатна медия в културната сфера.
 Финал на конкурса: Специална вечер в Гьоте-институт с представяне на авторите, есетата и продължението на идеята пред публика.

Прочетете още

regiostars-2023-ceremony

Бургаската библиотека заслужи награда на публиката

Връчва се от 2008 г. REGIOSTARS, както се казва отличието, има за цел да покаже …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...