Начало / Любопитно / „Мъжете – тирани, мъжете – под чехъл“ от Виктор Ерофеев (анотация)

„Мъжете – тирани, мъжете – под чехъл“ от Виктор Ерофеев (анотация)

Блестящ разказвач, романист и литературовед, Виктор Ерофеев е ненадминат есеист. Проницателен, убедителен и красноречив – макар и доста субективен. Но тъкмо затова и толкова четивен и заразителен с оценките си – които същевременно са и безпощадно точни и обективни, плод на хладен, почти академичен анализ.

Сборникът „Мъжете – тирани, мъжете – под чехъл“ включва повече от 60 есета. Както винаги Ерофеев си позволява да погледне – с чужди сякаш очи –  истината в очите и да я каже без страх и без излишен патос, да се опита да прозре – макар и по пътя на самоунищожението и самооскърблението – абсурдите на руската душа, като същевременно дава възможност на всеки един от читателите да си направи изводите самостоятелно.

Прониквайки в тайнствените дълбини на вътрешния свят на съвременния човек, Ерофеев с рентгенов поглед анализира днешните мъже ‒ „истинските“ и „опасните“, неуверените и самонадеяните, пасивните и стремителните, тираните и подчехльовците.

Със своите парадоксални идеи, изненадващи ракурси и шокиращи заключения той изтръгва читателя от вцепенението, в което пребивава, разбивайки на пух и прах стереотипните представи за Булгаков и Лермонтов, Чехов и Маяковски, Шолохов и Солженицин, Евтушенко и Бродски. Прави блестяща успоредица на „вслушващите се в хаоса на света“ Пастернак и Шнитке. Само с няколко щрихи изгражда пълнокръвен образ на Горбачов, а с есето си, посветено на Немцов, задава въпроса „накъде ще поеме кремълска Русия днес“.

„Мъжете – тирани, мъжете – под чехъл“ е втората книга от новата поредица ЕСЕТА на издателство „Факел експрес“, чието начало постави HOMO POETICUS от Данило Киш в края на 2014 г.

ЗА АВТОРА

Виктор Ерофеев е роден през 1947 г. в Москва в семейството на дипломат. Един от учредителите на нелегалния алманах „Метропол“, той получава световна известност със сборника си разкази „Тялото на Ана, или краят на руския авангард“ (1990) и романа „Руската красавица“ (1990), преведен на 34 езика. В бестселъри се превръщат и романите му „Страшният съд“ (1996), „Енциклопедия на руската душа“ (1998), „Добрият Сталин“ (2004), „Акимуди“ (2012). Автор е на множество есеистични сборници, сред които „Мъже“ (1997), „Петте реки на живота“ (1998), „Бог Хикс“ (2001), „Лабиринт Две“ (2002), „Кълбовидна мълния“ (2005), „Светлината на дявола“ (2008). Постоянен автор и сътрудник на Die Zeit, New Yorker, New York Review Of Books, В. Ерофеев е лауреат на наградата „Владимир Набоков“ (1992), кавалер на френския Орден за изкуство и литература (2006) и на Ордена на Почетния легион (2013).

„Мъжете – тирани, мъжете – под чехъл“ тук

Прочетете още

197270_b

„Питър Пан“ от Джеймс Матю Бари (анотация и откъс)

За тези от вас, които са забравили  историята на Питър Пан, ще кажем: той е …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...