Начало / Свят / Забраниха на китайски писател да се връща в родината си

Забраниха на китайски писател да се връща в родината си

Според Ма Джиан комунистическият режим става все по-репресивен

Китайските власти забраниха на един от най-признатите автори на страната – Ма Джиан, да се връща в родината си, пише „Гардиън”. Една от причините е фактът, че авторът не веднъж си е позволявал да критикува режима в държавата. Вчера той не е допуснат да премине границата от Хонконг. Откакто е напуснал Китай през 1986 г., той се е връщал многократно, но вече е получил окончателна забрана, която не се знае колко ще продължи.

„Тази забрана показва колко репресивен е режимът. Много е важно за мен и моята работа да се връщам. Донякъде очаквах това да се случи. В Китай не се чува нищо друго освен оглушителният глас на Комунистическата партия. Затягането стана още по-силно след Олимпийските игри през 2008 г.

Правителството смята, че може да смаже всички форми на несъгласие. Лошото е, че не получава никакви санкции от международната общност”, обяснява 58-годишният автор.

Въпреки че книгите му са забранени в Китай още от 1987 г., Ма е успявал да се връща и да прекарва време в родината си. Това обаче винаги му е носило проблеми. „Когато пътувах през китайската провинция, за да правя проучвания, всеки приятел или познат, когото посещавах, беше разпитван след това от полицията”.

Джиан обаче не губи надежда, че властите в страната ще осъзнаят, че лишаването от свобода на словото не носи нищо добро.

Ма Джиан е китайски автор, роден през 1953 г. Най-известните му произведения са „Червен прах” и „Пекинска кома”. Той напуска страна през 1986 г., за да живее в Хонконг. Премества се в Лондон, след като Хонконг е върнат на Китай през 1997 г. В Англия живее със своята партньорка в живота и преводачка Флора Дрю и децата им. 88-годишната му майка все още не е виждала най-малките си внучета.

Фото:randomhouse.com.au

Прочетете още

dollar-gill-0V7_N62zZcU-unsplash

Книги се публикуват на все по-малко езици

Губим разнообразието на света 23 април е Световният им ден – посветен на тях и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...