Начало / Критика / 11 причини, които показват, че предричащите края на печатните книги грешат

11 причини, които показват, че предричащите края на печатните книги грешат

От момента, в който е-книгите се превърнаха в масова стока, започна да се разпространява мнението, че традиционните книги вървят по пътя на видео и аудиокасетите. Това обаче не се оказва съвсем така. Според „Ню Йорк Таймс“, от началото на 2015 г. пазарът на печатни книги държи нивото си, докато този на електронни издания не само не прогресира, а дори отбелязва лек спад. В тази връзка ви представяме 11 причини, които показват, че предричащите края на традиционните четива грешат. Текстът е публикуван в huffingtonpost.com.

1.    Някои книги носят естетическа наслада. За всеки запален читател е истинско удоволствие да украси библиотеката си с корица с красив дизайн, дори да му се наложи да даде малко повече пари.

2.    Проучванията показват, че по-сложните и комплексни текстове позволяват по-добър фокус на читателя, когато се четат на хартия, а не на екран. Няма две мнения по този въпрос.

3.    Разбирането и запомнянето в дългосрочен план също е по-добро при традиционния начин на четене.

4.    Романи като поредицата „Петдесет нюанса сиво“ са по-добри за четене на четец на публични места. Ако обаче сте зачели съвременна класика като „Безкрайна шега“ от Дейвид Фостър Уолас например, ще искате да я покажете на заобикалящите ви. Да, това е суета, но в крайна сметка всички сме хора и суетата не ни е чужда.

5.    Идва ред и на сравнението с музиката. Не четем книги по начина, по който слушаме музика. Удобството от това да имаме много книги на едно устройство далеч отстъпва на това, което предлага един mp3 плеър. Читателите не прочитат пасажи от по няколко страници от 15 книги, например, по начина, по който сърфират между албуми и песни на любими изпълнители. Напротив – те започват книга и я четат, след което преминават на следващата.

6.    Авторите подписват печатни копия на свои бестселъри, като ги превръщат в истинско съкровище за почитателите си. Да, музикантите са подписвали плочи, но практиката на автографите върху книги е много по-разпространена.

7.    Можем да направим печатните си книги уникални, като ги бележим със знак, който се нарича екслибрис. Никакви дигитални подчертавания не могат да го заместят. Вълнението, което личната колекция създава, е невъзможно за заместване на е-формат.

8.    От години е-книгите се продават прекалено евтино. „Амазон“ е огромна корпорация, която наложи тази тенденция, но на писатели, издатели и редактори все пак трябва да се плаща. Това прави политиката им невъзможна за поддържане безкрайно.

9.    Тези, които започват масово да четат на четец, ще продължат да си купуват и печатни книги. За един запален литературен фен класическите издания винаги ще имат стойност. Поредиците от криминалета са удобни за четене с новите технологии, но луксозната енциклопедия с твърди корици може да се предава в едно семейство с поколения и да се превърне в част от семейната история.

10.    Рафтовете, препълнени с книги, са красиви, създават уют и понякога дори са практични. Не можем да кажем същото за препълнен до краен предел четец.

11.    Докосването на страниците винаги ще създава специални емоции за човек, който обича да чете. Никоя друга медия не носи подобно интимно преживяване. Видеокасетите определено не могат да го постигнат.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …