Начало / Любопитно / „Фейсбук щастие“ от Ангел Тодоров (анотация и откъс)

„Фейсбук щастие“ от Ангел Тодоров (анотация и откъс)

Този непринуден, свеж и провокативен текст е предназначен за публиката, която посвещава значителна част от времето си на социалните мрежи. Авторът напомня за отговорността, която носим, „сърфирайки“ из интернет пространството, излага някои клопки и ефекти на виртуалното общуване и ни убеждава, че радостта от Фейсбук споделянето граничи с нашата искреност, добронамереност и толерантност към различията.
Във времена на интензивна комуникация и огромни възможности за сътрудничество в областта на човешките взаимоотношения социални мрежи като Фейсбук или Туитър могат да бъдат както причина за радост, така и джунгла от объркване и омраза. В книгата си

„Фейсбук щастие” Ангел Тодоров ни показва как можем да избегнем различните Фейсбук примки и да използваме социалната мрежа като съвременно средство за комуникация, като част от един смислен интернет и като глобална магистрала на мъдростта. Тъй като хората жадуват не само за контакт и споделяне, но също така за вътрешно спокойствие и справедливост, съветите му ще ви приближат до възраждане на личния смисъл, социалните ценности и едно по-щастливо общество.
Михаел Фукс, изпълнителен директор на Happiness-Consulting, Happiness Consulting International Ltd.

ЗА АВТОРА
Ангел Тодоров е специалист по социална комуникация. Автор е на идеята съществуващите социални мрежи да бъдат използвани по начин, който помага на хората да изживяват повече щастие в общуването си. Участвал е в създаването на различни медийни, търговски и социални интернет проекти в страната и чужбина. Съосновател е на Агенцията за социални медии „Онесто“.

ОТКЪС

Фейсбук комуникацията е вид социална комуникация. Тя притежава основните характеристики на комуникацията сама по себе си, но все пак е съвсем различно нещо. Фейсбук е уникален. Причините са много, но може би основната се състои в това, че Фейсбук е социален модел, отразяващ структурата и характеристиките на обществото. Може да ви звучи претенциозно, но е така. Докато другите социални мрежи все още мислят, че в интернет има само уебмастъри, програмисти и високо интелигентни студенти, тружениците на Фейсбук уцелиха десетката – сега Мрежата е за всички. Например Twitter и MySpace са добри сайтове, но използвайки ги, ние не сме толкова емоционално повлияни от активността си там. Хората на Фейсбук са осъзнали, че интернет сега е за всеки и „всеки“ е „никой“ без своята социална общност.
Нека видим как един обикновен човек ще отговори на обикновен въпрос: Кой си ти?
– Аз съм Джон Ленън.
– Аз съм известен музикант от „Бийтълс“.
– Аз съм англичанин.
– Аз съм от Ливърпул.
– Аз съм съпруг на Йоко Оно.
– Аз съм мъртъв.
Колко на брой са отговорите на този въпрос? Много просто  – безброй! Приоритетът, който индивидът дава на един или друг от така посочени алтернативни отговори, определя позицията му в социалната структура от гледна точка на възприятието му за самия себе си и за света.
И точно така се случва магията – Фейсбук е потребителски генерирано социално позициониране. Докато ръководителите на Фейсбук помнят това (и докато сайтът им работи без прекалено много бъгове – другояче казано, без много програмни грешки или софтуерни дефекти), нашата социална комуникация има шанс.

Четирите тайни истини на Фейсбук комуникацията
Животът ни е изграден от позитивни и негативни емоции. Позитивните са като тухли – те ни дават възможност да изградим стабилен личен и социален живот. Но има и негативни емоции – те са като камъни, хвърлени срещу стена. Някои от тях само одраскват боята. Други малко разместват подредбата на тухлите, причинявайки по този начин леко изкривяване на стената. A трети правят дупки, които понякога са толкова големи, че в един момент стената просто се срутва.
Когато сме във Фейсбук, някак си забравяме, че това не е просто сайт. Това е уебпространство, населено от нашите приятели, роднини, врагове, герои и т.н. Всеки от тях е там със своята история, емоции, проблеми, инициативи, радости и скърби. Тази сложна смес от социални връзки прави въздействието на Фейсбук върху психиката ни огромно. И това въздействие оставя отпечатък върху трайното ни емоционално състояние, а както знаем, емоционалното ни състояние е определящо за качеството на нашия живот.
Да държим негативните емоции на разстояние, е много важен инструмент за увеличаване на щастието в нашето ежедневие. Това, което не е чак толкова очевидно, е, че негативните емоции във Фейсбук ни достигат безпрепятствено. Това е първата тайна истина на Фейсбук комуникацията.

Фейсбук комуникацията ни носи и негативни емоции.
И това е самата истина. Въпреки приятните моменти Фейсбук комуникацията ни носи и негативни емоции. Да общуваме във Фейсбук, изглежда лесно  – просто трябва да грабнем мишката и да започнем да четем, да пишем и да кликаме, споделяйки нашите интереси, емоции, преживявания, мнения, четейки или гледайки интересни неща, и т.н. Толкова е забавно! Но понякога не е чак толкова, нали? Понякога, след като сме били там, чувстваме главата си като полицейска кафе-сладкарница, която е претъпкана с хаотично движещи се странни мисли, неочаквани действия и необясними подозрения. Познато ви е, нали? Дълбоко в себе си ние сме наясно, че това негативно влияние е причинено от нашата Фейсбук комуникация.
И ако това се случваше просто ей така, независимо от волята ни, ние никога нямаше да имаме възможността да бъдем по-щастливи. За щастие, това не е така и това е втората тайна истина на Фейсбук комуникацията.

Негативните емоции във Фейсбук винаги имат причина.
Въпреки конкретните поводи като цяло всяка негативна емоция, която преживяваме във Фейсбук, е причинена от социално объркване. То влияе на нашите мисли и думи и държи надалеч от нас цялото щастие, към което се стремим. Умът, който не е трениран, не може да разбере, че Фейсбук потребителите, самите им действия и резултатите от тях са взаимносвързани. И поради това неразбиране, че всъщност всеки потребител принадлежи към една мрежа, се появяват раздразнението и дискомфортът.
Докато съзнанието ни настоява, че не сме отговорни за нашите негативни емоции, ние със сигурност ще бъдем техни мишени. Търсейки вината някъде другаде, нетренираният ум бързо загърбва здравомислието и скача във всяка драма, подхранва я с енергия, сее болка и объркване в собственото подсъзнание и в света около себе си. Тази недотам приятна причинно-следствена връзка се нарушава само тогава, когато хората започнат да действат съзнателно – с любов, съпричастност, доброта, съчувствие, топлота, отвореност и разбиране един към друг. Осъзнавайки, че единственият начин да бъдем щастливи, докато пребиваваме във Фейсбук, е да избягваме негативното влияние и да правим другите хора щастливи, ние затвърждаваме човешката си същност и полезността си за света. И това е третата тайна истина на Фейсбук комуникацията.

Ние можем да се справим с негативните емоции във Фейсбук.
Постоянното социално „щастие“ съществува и това е едно от най-вдъхновяващите неща в съвременната комуникация. Негативните емоции са следствия и в нашата власт е да премахнем причините, които стоят зад тях. Всичко, което трябва да направим, е да осъзнаем нашите мисли, думи и действия във Фейсбук. Разбира се, лесно е да се каже. В съвременния свят, в който новите видове комуникация не признават държавни, етнически и много други граници, полезната информация вече не е монопол на малцина. Сега можем да получим доста здравословни съвети и да се поучим от различни практики, които са помогнали на безброй хора по целия свят да подобрят и стабилизират своя социален живот. Тази книга предлага забележителен и добре подбран набор от инструменти за постигане на трайно социално щастие. Но в края на краищата, каква е ползата от инструменти, ако никой не ги ползва? И тук идва четвъртата тайна истина за Фейсбук комуникацията.

Това, което ни се случва във Фейсбук, зависи от нас.
Всички, които искат да избегнат негативното влияние и да бъдат щастливи в своята Фейсбук комуникация, на първо място трябва да осъзнаят, че всичко зависи от тях самите. Трябва да се научим да избягваме болезнените инстинктивни реакции и да се дистанцираме от тях, преди нещо да е казано или направено. Това пространство ще ни даде време, което може да се използва за вземане на съзнателни решения, за смислени отговори, които неутрализират негативното влияние и преодоляват бъдещи неприятности. Когато някой напише под наша снимка „Ти си толкова грозен!“, не е задължително да му отговорим незабавно „А ти си толкова глупав!“. Защото подобна реакция не би направила ситуацията по-удовлетворителна, напротив. Като реагираме с гняв на тази негативна емоция, ние й даваме шанс да ни навреди повече, отколкото е възможно. Гневната реакция не помага на никого. Би било добре с времето да се научим да разпознаваме причините за негативните емоции и да започнем да ги отклоняваме още в зародиш. От тази гледна точка пътят към нашето Фейсбук щастие е отворен, хармоничен и радостен.
За да постигнем и затвърдим такъв тип съобразителност, е необходимо първо да се справим с някои устойчиви емоции, всяка от които води до неприятни и дори опасни думи и действия. Става въпрос за така наречените негативни емоции.

„Фейсбук щастие“ тук

Прочетете още

Bea Fitzgerald_2779

Убийство в реалити къщата – книга с ефекта на „Биг Брадър“

Сюжет, който може и ние да видим скоро „Пред камерите“ излиза в разгара на възкресения …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...