Премиерата на „Вълната е морето” е в столичната книжарница „Хеликон-България”
„Вълната е морето” – първата книга на Вилигис Йегер на български, ще бъде представена в столичната книжарница „Хеликон-България” на 3 юни, петък, от 18 ч. Книгата излиза с щемпела на „Изток-Запад”. Книгата ще бъде представена от д-р Методий Ангелов от ПУ „Паисий Хилендарски”, преводачката Жана Ценова – преподавател по история на индийското изкуство в Националната художествена академия и София Русинова и Ернст Рихард Едингер, ученици и последователи на Вилигис Йегер.
Вилигис Йегер (1925) е един от най-значимите духовни учители на нашето време. Дълбоко свързан с мистично-съзерцателната традиция на западноевропейското християнство, той преминава през дванадесетгодишно обучение по дзен, за да задълбочи своите преживявания. От 1983 до 2000 г. ръководи центъра за медитация на абатството Мюнстершварцах във Вюрцбург. Води курсове по целия свят. През 2002 г. вследствие на пререкание с Католическата църква получава забрана за публични изяви, която игнорира. През 2003 г. основава Бенедиктусхоф, център за дзен и съзерцание, който и до днес е негов дом. През 2009 г. е признат за чан майстор и 45-и наследник на Линдзъ.
Ето какво казва и самият автор: “От детството си търся отговори на действителните въпроси на живота: защо живея? Какъв е смисълът на тези шестдесет, седемдесет, може би и осемдесет години живот на тази планета, представляваща абсолютно незначителна прашинка в периферията на една огромна вселена? В източните духовни пътища открих дълбочината на духовност, която е абсолютно равностойна на християнската мистика. Смятам, че в мистиката на Изтока и Запада открих действителните отговори на въпроса за смисъла на живота. Понякога ми се струва, че мистиката е спасението на теологията. В будизма и индуизма не познават църква, която да предписва на хората в какво да вярват. Религията се обновява отново и отново от опита на мъдреците и мистиците. Естествено, и в източните религии съществуват най-различни нюанси във верските представи и религиозните практики. Но там знаят със сигурност, че в крайна сметка само преживяването на действителността може да бъде целта, че религията е израсла от мистичното преживяване на мъдри хора; поне аз така разбирам откровението.”