Начало / Свят / Би Би Си ще излъчи драматизация на „Живот и съдба” на Гросман

Би Би Си ще излъчи драматизация на „Живот и съдба” на Гросман

Книгата е била забранена през 60-те години в СССР

Радио Би Би Си 4 ще прави 8-часова драматизация на класическата творба на Василий Гросман „Живот и съдба”, пише thebookseller.com. Кенет Брана ще участва в адаптацията, която ще представи най-драматичните моменти в книгата. Предаването ще се състои между 18 и 24 септември. Програмата на радиото включва да представи и материали за живота и журналистическата дейност на Гросман.

„Много съм щастлив, че ще правим драматизация на „Живот и съдба”. Ще представим една невероятна и не толкова известна творба. Тя показва как човешкият дух може да преодолее дори най-тежките моменти на войната”, коментира Гуинет Уилямс, който работи в радио Би Би Си 4.

„Живот и съдба” е написана през 1960 г. и разказва за Битката за Сталинград. Сравненията на сталинизма с нацизма кара съветските власти да забранят книгата. На 14 февруари 1961 г. КГБ конфискува и унищожава ръкописа и черновите на двутомника „Живот и съдба“. Комунистическите цензури определят романа като по-опасен от „Доктор Живаго“ на Борис Пастернак и предвиждат публикуването му най-рано след 200 години. Поетът С.И. Липкин успява по чудо да спаси един екземпляр, който е пресниман на микрофилм от академик Андрей Сахаров и е изнесен извън СССР от дисидента Владимир Войнович. През 1980 г. „Живот и съдба“ е публикуван в Швейцария, а в СССР – през 1988 г.

Василий Семьонович Гросман (Йосиф Соломонович) е роден през 1905 г. в украинския град Бердичев. От началото до края на Втората световна война война е военен кореспондент. Автор е на епичната трилогия „Степан Колчугин“ (1937–1940), повестта „Народът е безсмъртен“ (1942), „Черна книга“ – сборник със свидетелства за преследване и унищожаване на съветски евреи от нацистите, написана в съавторство с Иля Еренбург през 1946 г., но издадена чак през 1980 г. в Израел.

Гросман се разболява от рак и умира на 14 септември 1964 г. в Москва.

ДРУГИТЕ ЗА ГРОСМАН

Световноизвестният философ и литературовед Цветан Тодоров пише за Гросман: „Василий Гросман е един големите писатели на ХХ век, евреин по произход, рускоговорещ, съветски гражданин. Две негови книги, публикувани след смъртта му – „Живот и съдба“ и „Всичко тече“ – съдържат необикновен анализ на тоталитарното общество, необикновен, защото е направен в пълна изолираност, далеч от всяка друга литература по тази тема, далеч от каквато и да било публична или частна дискусия. Той обаче стига до онази истина, към която се стремят историците в своите трудове – истината, разкриваща дълбокия смисъл на събитията.Гросман е ако не единственият, то поне най-яркият пример за първостепенен съветски писател, претърпял пълна метаморфоза: робът умира, свободният човек възкръсва. Гросман е наследник на големите руски белетристи от ХІХ век, героите му водят философски разговори като в „Бесове“ или „Братя Карамазови“. „Живот и съдба“ наподобява общата структура на „Война и мир“ на Толстой, но от идейна гледна точка „класикът“, до когото се чувства най-близък, е по негово признание Чехов, защото той внася в руската литература новия хуманизъм, отреждащ централно място на свободата и добротата.“

„Уолстрийт джърнъл“: „Да прочетеш „Живот и съдба“, означава, наред с други неща, да осъзнаеш какво ще рече липсата на свобода. „Живот и съдба“ е многопосочно свидетелство за силата на характера, която са способни да придобият изтерзаните човешки души. Този роман е един от най-великите на ХХ век.“

Прочетете още

dollar-gill-0V7_N62zZcU-unsplash

Книги се публикуват на все по-малко езици

Губим разнообразието на света 23 април е Световният им ден – посветен на тях и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...