Начало / Свят / „Барнс и Ноубъл” – историята на успеха

„Барнс и Ноубъл” – историята на успеха

Ленард Риджио пръв започва да рекламира и да продава намалени книги

„Неприличното предложение” на Джон Малуон – президентът на медийния гигант Liberty Media, към Ленард Риджио за придобиването на „Барнс и Ноубъл” за 1 млрд. долара е централна новина не само в САЩ, но и в света. Кой е Риджио и каква е тайната на успеха му? Английският „Дейли Телеграф” разказва историята на най-големия книжар.

Ленард Риджио, директорът на веригата „Барнс и Ноубъл”, започва своята история като търговец на книги в началото на 60- те години на ХХ век. Тогава той работел като чиновник в университета в Ню Йорк . Риджио разбрал, че може да спечели от студентите и отворил малък магазин за книги, който се конкурирал успешно с университетската библиотека.

Постепенно популярността му нараснала и след 10 години отворил още 5 книжарници в колежи. В началото на 70-те години придобил марката „Барнс и Ноубъл” и бизнесът му се разраснал. След 5 години веригата му книжарници станала петата най-голяма в САЩ, като предлагала 150 000 заглавия и други продукти. В наши дни „Барнс и Ноубъл” продължава да отваря свои обекти във всеки университетски комплекс.

Иновации – През 1974 г. „Барнс и Ноубъл” става първата книжарница, която рекламира по телевизията. Година по-късно компанията е първата в бранша, която продава книги с отстъпка. Например заедно с вестник „Ню Йорк Таймс”. Книги по пощата могат да се поръчват от още от 70-те години на миналия век, а онлайн – от май 1997 г.
Разширение – От 1980 г. насам „Барнс и Ноубъл” строи обекти с различни размери, но винаги се старае да са прототип на първия. През 1987 г. купува по-малката верига „Би Далтън Букселър” от Дейтън Хъдсън. Малко по-късно придобива и „Дабъл Дей Букшопс” от „Бертелсман” и „Скрайбнърс” от „Макмилън”. От 1990 г. в книжарниците се правят и кафенета, като се работи основно с известната марка „Старбъкс”.

Фото: nypost.com

Прочетете още

the-sensational-adaptations-of-the-great-gatsby-1

„Великият Гетсби“ на 100 – класика за тъмнината в собствените ни души

Писателят не доживява успеха на героя си Сега говорим за романа на Фицджералд като за …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...