Начало / България / „Животът не е за всеки“, „Деград“ и „Къщата на клоуните“ номинирани за награда „Хеликон”

„Животът не е за всеки“, „Деград“ и „Къщата на клоуните“ номинирани за награда „Хеликон”

33 са постъпилите за обсъждане книги през пролетта

Сборниците с разкази „Животът не е за всеки“ на Радослав Парушев и„Деград“ на Васил Георгиев, както и романът „Къщата на клоуните“ на Галин Никифоров, са номинирани за наградата „Хеликон“, която се дава за нова българска проза. Журито тази година е в състав Георги Лозанов, Ани Илков, Юри Лазаров, Йордан Попов и Йордан Ефтимов.

И тримата вече са били номинирани за предходни книги, Парушев и Никифоров – по няколко пъти. Сегашните номинации обаче имат елемент на лека изненада – „Животът не е за всеки“ се оказа книга, предизвикваща сблъсък на поколенията в журито. Накрая – номинирана заради живия език на разказите и мрачния хумор, който отдавна предизвиква завистта на колегите му. Защото всеки читател, търсещ не носталгична доброта, а веселия ужас на безизходицата в съвременна София, отдавна е открил таланта на Парушев.

Като контрапункт на хумора в „Живота не е за всеки“ в журито се появи идеята за номиниране на „Блогът на местния идиот“ на Весел Цанков – майсторска, но старомодна книга. С друг хумор. С автор, който не оголва собствената си нечестност, а се държи на мъдра дистанция. Но колкото и да е впечатляваща в краткостта на фрагментите си – безспорно писателска книга – „Блогът на местния идиот“ не се сдоби с номинация, а остана като резерв за летните номинации, когато обаче ще се конкурира с постъпилите в книжарниците книги от май-юли.

„Деград“ е третата книга на Васил Георгиев, който с първата, „Будистки плаж“ бе на косъм от наградата преди две години. Сега един-единствен глас в журито обяви пас – разказите трудно можели да се преразкажат. „Въпросът е дали това е лошо“, гласеше отговорът на опонента.

И „Къщата на клоуните“ на Галин Никифоров бе сред номинираните още с дебюта си. Преди няколко години „Добро момче“ имаше големи фенове в журито, но тогава, през 2006 г., наградата отиде при „Читателска група 31″ на Елена Алексиева. Сега, след читателския успех на „Фотографът“ и „Лятото на неудачниците“, живеещият в Добрич Никифоров вече е сред най-сериозните фаворити за всяка белетристична награда.

Обсъдени със спорове, но неспечелили достатъчно гласове, бяха „Механичен сън“ на Джеймс Илиянов и „Календар с разкази“ на Александър Шпатов. Книгата на Шпатов дори си спечели правото заедно с „Блогът на местния идиот“ да влезе отново в полезрението на журито през август. Но не и романът на детето чудо Джеймс Илиянов.

Сред останалите постъпили през пролетта книги – общо 33 – беше и „TILT“ на Любен Дилов-син, но нито един от членовете на журито не сметна за нужно да я предлага за номинация. Нито пък „LUIZZA HUT“ на Тома Марков.

Грамотите на пролетните номинирани за годината автори ще бъдат връчени на церемония в събота, 27 май, в книжарница „Хеликон-Витоша“ на бул. „Патриарх Евтимий“ 68 в София.

Прочетете още

81MDrPBPH4L._UF1000,1000_QL80_

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (7 април – 13 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Lethal Prey“ от Джон Санфорд (нова в класацията) 2. „Буря от …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...