Може да се намери нов модел за плащане на авторите
Марина Вайсбанд (24) е от ръководството на Пиратската партия, която отбеляза феноменален успех на последните избори в Германия и вкара свои представители в местния парламент в Берлин.
Вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ публикува иронично интервю с нея, след като се разбра, че е посетила Панаира на книгата. Партията е за свободно сваляне на произведенията с авторски права от мрежата, а това беше отбелязано като един от най-големите проблеми от участниците в панаира.
Семейството на Вайсбанд са евреи, политически бежанци от Украйна. Тя е родена в Киев, израснала е във Вупертал. В момента учи психология в Мюнстер.
►Взехте ли си нещо за четене по пътя? Е-книга може би?
– Купих си списание “Шпигел”, а в чантата имам книга от Толстой.
►Нещо да сте си свалили от нета напоследък?
– Живея с книжар, затова си купувам сравнително често хартиени книги. Не чета електронни книги, а вестници и списания онлайн.
►Хареса ли Ви първият Ви панаир на книгата?
– Харесва ми, че отново има политическа активност между авторите. Това, което по-малко ми харесва, е че книжният бранш дава малко място на интернет.
►Какво изобщо търсеха пиратите на панаира?
– Това беше демонстрация срещу защитата на издателите на преса в интернет по подобие на авторите. Освен това смятаме, че има начин да се плати на автора и достъпът до произведенията му да е безплатен. Една е-книга не може да струва толкова скъпо, колкото и хартиената.
►60% от всички е-книги се теглят нелегално.
– Това е феномен, който не е за хвалене, но е естествен. Затова трябва да се намери нов модел за плащане на авторите.
►Кой трябва да се лиши от пари, според Вас? Авторите? Издателите?
– Предприемачът. Поздравления заслужава борсата за размяна на “Амазон”, откъдето всеки може да си заеме книга без пари.
►Защитата от нелегално разпространение трябва ли да отпадне?
– Задължително