Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен защити проекта „Литературни пътеки – места на паметта. Образование и туризъм“. Той е по програма „Публики“ на Национален фонд „Култура“, отбелязва „Дарик“. Идеята е чрез литературно пътуване да се представи по-пълно художественото наследство на българския писател-хуморист и художник Димитър Чорбаджийски-Чудомир, създадено по време и след пътуването му в Турция през 1932 г.
Инициативата е свързана с отбелязването на 125-годишнината от неговото рождение и цели да популяризира една по-малко известна част от творческата му биография.
Предвижда се изработване на виртуална изложба „Пътуване без граници и бариери“ и брошура гид (на български, английски и турски език) „Пътеводител на литературния пътешественик“ с идентично съдържание. Те ще предоставят възможност за виртуални и реални пътешествия на места, посетени и описани от Чудомир в Истанбул, Мудания, Бурса и Одрин.
Програмата предвижда и заключителен семинар на тема „Литературни пътеки – места на паметта. Образование и туризъм“ с участници от сферите на образованието, туризма и бизнеса.
Партньори в осъществяването на проекта са Фондация „Чудомир“, Литературно-художествен музей „Чудомир“ в Казанлък, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ със съдействието на проф. д-р Хюсеин Мевсим – преподавател по български език и литература в Анкарския университет.
Ето и досегашните „пътувания“, осъществени от библиотеката в Шумен:
Първи литературен маршрут
Илия Р. Блъсков – „Изгубена Станка“
Втори литературен маршрут
Васил Друмев – „Нещастна фамилия“
Трети литературен маршрут
Добри Войников (културни послания) – „Криворазбраната цивилизация“
Четвърти литературен маршрут
Сава Доброплодни
Пети литературен маршрут
Стилиян Чилингиров
Книги от Чудомир тук